Top 5 lokalizacji z najniższymi stawkami czynszu za magazyn w Polsce

Ranking lokalizacji z najniższymi stawkami za wynajem magazynu w Polsce


19 września 2017
Monika Rykowska
najniższe stawki czynszu

Stawki czynszu za wynajem magazynu są traktowane jako jeden z kluczowych elementów decydujących o atrakcyjności danej lokalizacji dla potencjalnych klientów.

Eksperci AXI IMMO, jednej z wiodących firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych, przygotowali ranking lokalizacji, w których można uzyskać najniższe stawki czynszu za wynajem powierzchni magazynowej.

Miejsce 5: Wrocław (Żórawina)

Magazyn Żórawina koło Wrocławia

Stawki czynszu za wynajem 1 mkw. powierzchni magazynowej w regionie Wrocławia kształtują się na poziomie 2,1 – 2,6 EUR/mkw./m-c. Wyjątkiem jest Żórawina, gdzie można uzyskać stawkę efektywną 1,9 EUR i mniej. Te najniższe stawki czynszu wynikają z relatywie nieco dalszego położenia magazynów od Wrocławia.

W lokalizacjach bliżej miasta tj. Bielany Wrocławskie czy Nowa Wieś, średnie stawki efektywne wynoszą 2,2 – 2,3 EUR/mkw.

Niskie stawki czynszu są efektem wysokiej dostępności powierzchni, która powstała w wyniku relokacji dużych najemców.

Miejsce 4: Śląsk (Sosnowiec)

Magazyny w Sosnowcu

Efektywne stawki czynszu za wynajem magazynu na Górnym Śląsku w I połowie 2017 utrzymywały się na poziomie 2,1 – 2,9 EUR/mkw./m-c. Dolna granica tego przedziału kształtowana jest głownie za sprawą ofert z Sosnowca, gdzie deweloperzy intensywnie rozwijają kolejne projekty.

Dodatkowo w Sosnowcu dostępność powierzchni gotowej od zaraz jest wyższa niż w innych subregionach.

Miejsce 3: Polska Centralna (Piotrków Trybunalski)

Magazyny w Piotrkowie Trybunalskim

Piotrków Trybunalski to najtańsza lokalizacja w Centralnej Polsce.

Efektywne stawki czynszów za magazyn w Piotrkowie Trybunalskim kształtują się na poziomie 2,0 – 2,1 EUR/mkw./m-c. W porównaniu do Łodzi, gdzie notuje się najwyższy popyt i jednocześnie od wielu miesięcy brakuje terenów pod nowe inwestycje magazynowe, stawki czynszów w Piotrkowie Trybunalskim są niższe nawet o ponad 1 EUR!

Niskie stawki ofertowane są na istniejące powierzchnie, ale jeszcze bardziej konkurencyjne najniższe stawki czynszu można uzyskać na inwestycje pre-let i BTS.

Miejsce 2: Poznań (Gądki)

Magazyny w Gądkach koło Poznania

Duża liczba inwestycji w regionie Poznania w ostatnich latach spowodowała spadek czynszów za wynajem powierzchni magazynowej w tej lokalizacji.

W I połowie 2017 roku  magazyn w regionie Poznania można było wynająć już za 1,9 EUR. Najtańsze lokalizacje w regionie to Gądki i Komorniki.

Duża konkurencja i uwolnienie znaczącej liczby powierzchni w pespektywie najbliższych kwartałów wpływa na spadek czynszów transakcyjnych.

Miejsce 1: Okolice Warszawy (Błonie)

Magazyny do wynajęcia Błonie pod Warszawą

Rynek okolic Warszawy ze względu na skalę inwestycji i położenie względem granic miasta jest bardzo różnorodny.

Średnie stawki czynszów efektywnych poza miastem kształtują się w przedziale 1,9 – 2,4 EUR/mkw./m-c. Z czego najniższe stawki czynszu 1,9 EUR i mniej są możliwe do uzyskania w odległości ok. 30-40 km na zachód od Warszawy tj. w magazynach w Błoniu i Grodzisku Mazowieckim.

Najniższe ceny są efektem niższych cen gruntów w tych okolicach oraz wysokiej aktywności deweloperskiej.

 

Ranking „Top 5 lokalizacji z najniższymi stawkami czynszu za magazyn w Polsce” został przygotowany w oparciu o raport AXI IMMO „Rynek magazynowy w I połowie 2017 r.”

Kontakt dla prasy

Monika Rykowska
PR & Marketing Director
+48 725 900 100
monika.rykowska@axiimmo.com

Kontakt dla prasy

Monika Rykowska
PR & Marketing Director
+48 725 900 100
monika.rykowska@axiimmo.com