Na koniec 2017 roku w Polsce w budowie było 1,39 mln mkw. powierzchni magazynowych. Ponad 70% tej powierzchni stanowiły inwestycje BTS i pre-let. (źródło: Raport: rynek magazynowy w 2017 r. i perspektywy na 2018 r.)

Przyjrzeliśmy się projektom będącym obecnie w realizacji i przygotowaliśmy zestawienie top 5 inwestycji magazynowych w budowie. Wśród największych inwestycji magazynowych realizowanych aktualnie w Polsce możemy wymienić projekty BTS lub pre-let, które łącznie będą miały ponad 320 tysięcy metrów kwadratowych.

73 tys. mkw. – Media Expert w Łodzi w ramach Panattoni Central European Logistic Hub

Panattoni Europe wybuduje dla Media Expert – największej sieci elektromarketów w Polsce, dedykowany obiekt magazynowy w Łodzi w dzielnicy Olechów. Nowa inwestycja powstanie w ramach największego parku magazynowo-logistycznego dewelopera w Łodzi – Panattoni Central European Logistic Hub. Media Expert wynajął ponad 73 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, której budowa rozpoczęła się w lutym br., a jej zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku. Nowe centrum logistyczne najemcy będzie przeznaczone m.in. do obsługi kanału e-commerce. Centralne położenie z dostępem do doskonałej infrastruktury drogowej do atuty, które zadecydowały o lokalizacji nowego magazynu Media Expert. Nowa inwestycja pozwoli na skrócenie czasu dostaw pomiędzy zamówienie internetowym a dostawą do klienta końcowego.

42 tys. mkw. – Dirks w Parku Hillwood Krosno

Deweloper i inwestor firma Hillwood w ramach swojego parku w Krośnie Odrzańskim w woj. lubuskim wynajął blisko 42 tys. mkw. dla niemieckiej firmy logistycznej Dirks Group specjalizującej się w obsłudze klientów z sektora e-commerce. Lokalizacja parku Hillwood Krosno zaledwie 50 km od granicy polsko-niemieckiej, ok. 150 km do Berlina i Poznania to optymalne miejsce do organizacji dystrybucji do Niemiec i krajów Europy Zachodniej. Obiekt BTS dla firmy Dirks będzie oddany do użytku do końca II 2019 r.

39 tys. mkw. – Corning Optical Communications w Segro Logistic Park Stryków

Bliskość autostrady A2 jest zdecydowanie idealnym punktem dla wszelkich inwestycji produkcyjno-magazynowych. Właśnie dlatego Corning Optical Communications Polska – światowy lider kompleksowych rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego – zdecydował się na ulokowanie swojego zakładu w pobliżu Strykowa. Inwestycja będzie częścią Segro Logistic Park Stryków i obejmie 39 tys. mkw. powierzchni. Nowy obiekt będzie ulokowany tuż obok istniejącego od 2006 roku zakładu o powierzchni 43 tys. mkw. Argumentem przemawiającym za dalszą rozbudową jest m.in. obecność specjalistów, absolwentów łódzkich uczelni, którzy chętnie wybierają pracę w Corning Optical Communications. Obecnie firma zatrudnia ponad 2500 osób. Segro Logistic Park Stryków to największy park magazynowo-produkcyjny w Strykowie w pobliżu skrzyżowania austorad A1 i A2. Park docelowo będzie miał powierzchnię 400 tys. mkw.

36,7 tys. mkw. – Jysk w P3 Park Piotrków Trybunalski

Zestawienie top 5 inwestycji magazynowych w budowie zamyka projekt nowego magazynu dla sieci Jysk. Obiekt powstanie w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego w centrum logistycznym P3 Piotrków. Nowy magazyn zajmie powierzchnię 36,7 tys. mkw. Lokalizacja inwestycji w pobliżu drogi ekspresowa E67/S8 ( łącząca Warszawę z aglomeracją śląską) oraz autostrada A1 zapewnia optymalne warunki do organizacji łańcucha dostaw w skali całego kraju. Obiekt jest na ukończeniu i będzie oddany do użytku w I kw. br. Aktualnie park P3 Piotrków zajmuje łącznie 96 tys. mkw., ale deweloper ma zabezpieczony grunt, na którym może powstać jeszcze 400 tys. mkw.

26,2 tys. mkw. – VIVE Group w Panattoni Park Kielce

Nowopowstające centrum logistyczne dla VIVE Group jednocześnie rozpoczyna inwestycję Panattoni Park Kielce. Nowoczesny magazyn logistyczny w Kielcach o łącznej powierzchni ponad 26,2 tys. mkw. będzie częścią parku o docelowej powierzchni 75 tys. mkw. Część powierzchni magazynowo – biurowej zostanie przeznaczona do obsługi logistyki własnej Grupy VIVE. Pozostała powierzchnia przewidywana jest do realizacji usług z zakresu logistyki kontraktowej świadczonej przez Grupę dla klientów zewnętrznych. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1 kwartale tego roku, a planowany termin oddania obiektu do użytku to trzeci kwartał 2018r. Panattoni Park Kielce to pierwszy nowoczesny obiekt w województwie świętokrzyskim, który otworzy w regionie możliwość obsługi logistycznej dla klientów z różnych branż.