Międzynarodowy deweloper energii odnawialnej, dystrybutor i dostawca usług oraz rozwiązań dla branży energetycznej wynajął 25400 mkw. magazynu w CTPark Gdańsk Port i wprowadzi się do niego pod koniec 2023 r., kiedy planowane jest ukończenie CTPark Gdańsk Port. W ramach umowy firma zajmująca się energią odnawialną zajmie w obiekcie również 620 mkw. powierzchni biurowej. W transakcji najmu doradzała agencja AXI IMMO.

Do IV kwartału 2024 r. CTPark Gdańsk Port będzie obejmował 119 000 mkw. przyjaznej dla środowiska powierzchni przemysłowej i logistycznej klasy A w dwóch budynkach, na atrakcyjnych terenach zieleni. Projekt nosi nazwę CTPark Gdańsk Port ze względu na położenie w pobliżu Portu Gdańsk, największego portu przeładunkowego na Morzu Bałtyckim.

Pierwszy najemca w CTPark Gdańsk Port

Umowa między CTP a tą globalną niemiecką firmą jest kolejnym dowodem na trend „nearshoringu” w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE), który szybko rozwija się wśród międzynarodowych firm. Wraz z pandemią i zmieniającą się sytuacją geopolityczną, która zwiększa ryzyko łańcucha dostaw, coraz więcej europejskich firm produkuje bliżej domu.

„Ciągle obserwujemy duży apetyt na naszą powierzchnię przemysłową i logistyczną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej ze strony dużych międzynarodowych firm, które chcą przenieść swoją produkcję bliżej domu. Dzięki silnej bazie produkcyjnej w połączeniu z kapitałem ludzkim wykwalifikowanej i efektywnej kosztowo siły roboczej, gdzie dzięki niższym kosztom utrzymania płace są niższe niż w Europie Zachodniej, CEE jest doskonale przygotowana do skorzystania z trendu nearshoringu.” wyjaśnia Bogi Gabrovic, Zastępca Dyrektora Krajowego w CTP Poland

„Czujemy satysfakcję, że Klient pozyskał powierzchnię magazynową na strategicznym rynku, a dodatkowo udowodniliśmy, że pomimo dzielących nas kilometrów konsultanci AXI IMMO z różnych regionów Polski działają jak jeden doskonale funkcjonujący organizm,” podsumowuje Marta Nowik, Dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO.

CTPark Gdańsk Port pomoże najemcom osiągnąć cele ESG. Na przykład na dachach obu budynków znajdą się panele fotowoltaiczne wytwarzające 11,6 MWp energii elektrycznej. Umożliwi to redukcję emisji dwutlenku węgla o prawie 6 000 000 kg/rok.

Strategiczna lokalizacja magazynowa blisko terminalu kontenerowego Baltic Hub

Polska zyskała status transeuropejskiego huba logistycznego, wzorowo wywiązując się z roli łącznika pomiędzy zachodem i wschodem Europy. Wzmocniło się także jej postrzeganie jako dojrzałego rynku magazynowego, gotowego na przyjęcie nowych inwestorów w ramach near- czy friendshoringu. To właśnie rozwój tych trendów wspierają inwestycje CTP poprzez swoje strategiczne rozmieszczenie na mapie Polski. CTPark Gdańsk Port zlokalizowany jest w pobliżu Baltic Hub – terminala kontenerowego o rocznej przepustowości 2,9 mln TEU, łączącego Unię Europejską i Azję z wschodzącymi rynkami CEE. Jest również dobrze skomunikowane z portem kolejowym północnym Gdańska oraz lokalnymi autostradami.

O CTP

CTP jest największym notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem i zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 10,5 mln mkw. w 10 krajach (na dzień 31 grudnia 2022 roku). CTP certyfikuje wszystkie nowe budynki w standardzie BREEAM na poziomie Very Good lub wyższym i uzyskała ocenę ESG “Low-Risk” od Sustainalytics, podkreślając swoje zaangażowanie w bycie zrównoważoną firmą.

O AXI IMMO

AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. Są nimi wynajem i zarządzanie powierzchniami magazynowymi i biurowymi, wyceny nieruchomości, a także zakup i sprzedaż gruntów inwestycyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. Firma konkursie CiJ Award otrzymała tytuł najlepszej Lokalnej Agencji Roku w latach 2012 – 2019 i 2021 oraz tytuł Najlepszego Zespołu w sektorze magazynowym w latach 2016 – 2017.