W całej Polsce rośnie popyt na wynajem i ruszają nowe inwestycje. Pierwsze oznaki ożywienia pojawiły się blisko pół roku temu wraz z poprawą sytuacji na runku najmu. W kolejnych miesiącach ożywili się deweloperzy. Podsumowanie roku 2010 na rynku biurowym wypadnie więc całkiem dobrze.

Na rynku najmu większość umów zawieranych w 2010 r. dotyczyła renegocjacji i przedłużenia dotychczasowych umów. W ostatnich trzech miesiącach, w Warszawie zawarto umowy najmu na prawie 152 tys. mkw. z czego większość stanowiły właśnie renegocjacje. Największy kontrakt związany z przedłużeniem najmu dotyczył ponad 38 tys. mkw. w warszawskim biurowcu Lipowy Office Park, a zawarł go bank Pekao.

Z kolei Grupa Aviva, która wynajęła ponad 13 tys. mkw. w kompleksie Platinium Business Park zawarła największą nową umowę najmu na stołecznym rynku. Renegocjacje i przedłużenia najmu stanowią obecnie blisko 35 proc. wszystkich zawieranych umów.

Ponadto rośnie liczba kontraktów przedwstępnych, zawieranych jeszcze na etapie budowy. Ich udział wynosi już ponad 14 proc. Dla porównania, jeszcze trzy miesiące temu transakcje tego typu stanowiły zaledwie 2,3 proc. wszystkich zawieranych umów.

Zdaniem ekspertów rośnie popyt na mniejsze biura. Warto zwrócić uwagę, iż coraz więcej firm poszukuje lokali o wysokim standardzie. W dalszym ciągu najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Najemcy poszukują więc biur z dobrym dojazdem, położonych dalej od centrum.

Coraz większym zainteresowaniem firm cieszą się także powierzchnie w parkach biznesowych, takich jak np. warszawskie Poleczki Business Park czy Business Garden. Lokowanie firmy w takich obiektach pozwala bowiem na optymalizację kosztów adaptacji przestrzeni biurowej. Parki biznesowe oferują bowiem wiele funkcji jednocześnie. Mają biura, sale konferencyjne, punkty usługowe parkingi, restaurację, a nawet poczty i hotele.

Do dobrych wiadomości trzeba również zaliczyć wzrost podaży powierzchni biurowej w stolicy i w innych dużych miastach. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy poza Warszawą oddano prawie 160 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych. Eksperci szacują ponadto, że na ukończeniu jest kolejne 55 tys. mkw.

Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl