Pierwsza transakcja została sfinalizowana w październiku 2012 r.  Obejmowała ona cztery inwestycje w kluczowych dla logistyki polskich lokalizacjach, o łącznej powierzchni 218 tys. m2. Dotychczas inwestycje te należały do spółki joint-venture Panattoni i innego inwestora. Nabycie zostało sfinansowane kredytem udzielonym przez Bank Pekao S.A..

Druga transakcja została sfinalizowana w grudniu 2012 r. i obejmowała portfel dziewięciu nowo wybudowanych obiektów logistycznych. Obiekty te zlokalizowane są na terenie całego kraju, o łącznej powierzchni 184 tys. mkw. Inwestycje te powstały we współpracy z funduszem Pramerica Real Estate Investors. Firma specjalizuje się w zarządzaniu inwestycjami na rynku nieruchomości w Europie i w usługach doradczych. Fudnusz wchodzi w skład koncernu Prudential Financial, Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Nabycie zostało sfinansowane kredytem udzielonym przez Helaba Landesbank Hessen-Thüringen.

Jakość doceniona

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że dzięki solidnym podstawom branża nieruchomości przemysłowych w Polsce osiąga niezmiennie dobre wyniki i przyciąga inwestorów. We współpracy z naszymi partnerami zrealizowaliśmy nowoczesne obiekty przemysłowe wysokiej jakości w strategicznych lokalizacjach, które budzą zainteresowanie tak renomowanych inwestorów jak Blackstone. Cieszy nas również, że Blackstone docenił jakość naszych usług zarządzania nieruchomościami i postanowił, że Panattoni pozostanie odpowiedzialny za zarządzanie nieruchomościami i aktywami wchodzącymi w skład portfela.” – Skomentował Robert Dobrzycki, Partner Zarządzający Panattoni Europe na Europę Środkową.

Ben Penaliggon, Dyrektor Funduszy Europejskich w Pramerica skomentował: „Obecne transakcje sprzedaży są zwieńczeniem udanej współpracy z Panattoni i stanowią kolejny dowód na to, że Pramerica potrafi identyfikować najlepsze możliwości inwestycyjne w Europie, które zapewniają inwestorom atrakcyjne zyski, szczególnie biorąc pod uwagę ryzyko inwestycyjne.”

LogiCor właścicielem nieruchomości magazynowych w Europie i w USA

LogiCor, wraz ze spółkami powiązanymi, jest obecnie właścicielem 2,5 mln metrów kwadratowych (26 mln stóp kwadratowych) powierzchni. Obiekty znajdują się na terenie 91 wysokiej jakości nieruchomości w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Polsce. Powierzchnie te wykorzystywane są do celów logistycznych i dystrybucyjnych przez producentów, detalistów oraz niezależnych dostawców rozwiązań logistycznych. Należący do Blackstone odpowiednik platformy na terenie USA, IndCor, zarządza obecnie nieruchomościami o łącznej powierzchni 7,7 mln metrów kwadratowych (83 mln stóp kwadratowych). Nieruchomości te znajdują się w 40 kluczowych lokalizacjach logistycznych na terenie 23 stanów.

Ken Caplan, szef pionu nieruchomości Blackstone w Europie, powiedział: „Zakup tych dwóch portfeli dobrze wpisuje się w naszą strategię przewidującą nabywanie wysokiej jakości obiektów logistycznych w dobrych europejskich lokalizacjach za pośrednictwem platformy LogiCor. Aktywa te stanowią uzupełnienie naszych dotychczasowych nieruchomości logistycznych w Europie pod względem prestiżu najemców, jakości projektu i doskonałych lokalizacji. Zamierzamy kontynuować rozwój tej ważnej kategorii aktywów w ramach naszego europejskiego portfela nieruchomości.”

Cieszy nas możliwość ekspansji zasięgu terytorialnego LogiCor poprzez wejście do Polski, gdzie popyt na nowoczesne i wydajne nieruchomości przemysłowe nieustannie rośnie. Cieszymy się perspektywą współpracy z naszymi najemcami zorientowanej na zaspakajanie ich rosnącego apetytu na wysokiej jakości nieruchomości dla logistyki i przemysłu lekkiego.” – skomentował Mo Barzegar, Prezes i Dyrektor Naczelny LogiCor Europe Ltd.

Źródło: Panattoni Europe