Rok 2010 był okresem stabilizacji na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych. Co planują w 2011 roku deweloperzy magazynowi? Według ekspertów rok 2011 będzie podobny do 2010. Zainteresowanie nowymi powierzchniami magazynowymi od 12 miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie, gdyż najemcy wciąż są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji.

Rok 2010 pod znakiem BTS

Rok 2010 upłynął pod znakiem budów na zamówienie konkretnych najemców, zwykle po zawarciu wieloletniego kontraktu. Takie umowy określa się skrótem BTS od angielskiego built to suite. Największą umowę najmu w 2010 r. w Polsce podpisał deweloper Panattoni Europe, który w Gliwicach wybuduje dla sieci hipermarketów Tesco magazyn o powierzchni 57 tys. mkw.

W 2010 r. rozpoczęliśmy także budowę fabryki w Rzeszowie (32,5 tys. mkw.) dla producenta drobnego sprzętu domowego Zelmer. To pierwszy obiekt Panattoni Europe realizowany w specjalnej strefie ekonomicznej i w rejonie Podkarpacia – mówi Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Panattoni Europe.

Firma Panattoni buduje także na warszawskim rynku i to nie mało. Nowe obiekty typu BTS powstają w Ożarowie i Święcicach. Trwa też budowa kolejnych części Panattoni Żerań Park II i Good Point Puławska, które łącznie będą miały nieco ponad 68 tys. mkw.

Pod Toruniem natomiast grupa Goldman buduje magazyn o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Jego najemcą została należąca do Japończyków logistyczna firma Nissan.

Nowy magazyn typu BTS powstaje także na Śląsku. Buduje go spółka Segro Poland. Obiekt będzie miał 8 tys. mkw. Najemca, firma HL Display będzie mogła z niego korzystać już w marcu 2011 r. – informuje Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.

Z inwestycjami typu BTS przystopowała natomiast firma Prologis, która w 2010 r. skupiła się głównie na wynajmie istniejącej już powierzchni magazynowej.

Prologis w trzech kwartałach 2010 r. wynajął ponad 511 tys. mkw., czyli o 129 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – mówi Bartosz Mierzwiak, wiceprezes Prologis w Polsce.

Największe umowy podpisano z firmą Moto-Profit, która w Prologis Park Chorzów wynajęła ponad 20 tys. mkw. i ze spółką Stock Polska, która w Prologis Park Piotrków II zajmie 17,5 tys. mkw.

2011 to czas na rozwój parków logistycznych

Prawdopodobnie miesięczne czynsze za wynajem powierzchni magazynowych utrzymają się na tym samym poziomie, czyli około 5,5 EUR za mkw. w Warszawie, 4,5 EUR za mkw. w Krakowie i około 3,8 EUR we Wrocławiu. Jednak wobec ograniczonej podaży powierzchni (wciąż będą realizowane głównie inwestycje typu BTS) możliwe są pewne wzrosty stawek najmu.

W noworocznych postanowieniach deweloperów magazynowych przeważają plany rozwoju i udoskonalania strategii przyjętych w 2010 r. Panattoni Europe stawia na budowanie obiektów przeznaczonych na potrzeby firm zajmujących się sprzedażą detaliczną, Segro na rozbudowę parków logistycznych w Gliwicach, Poznaniu i Strykowie oraz poszerzanie oferty rynkowej o tzw. small boxy. Pierwsze w Polsce small boxy, czyli moduły o minimalnej powierzchni do wynajęcia 500 mkw. powstaną już wkrótce w podwarszawskim Nadarzynie. Dobrej myśli jest także Michael Shapiro, prezes spółki MLP Group, która ma magazyny m.in. w Pruszkowie, Tychach i Poznaniu.

Mamy nadzieję, że rok 2011 przyniesie nam finalizację większości przetargów, a co za tym idzie zwiększenie wynajętej powierzchni. Przygotowujemy się na wzrost zapotrzebowania ze strony klientów, dlatego już teraz rozglądamy się za nowymi terenami pod budowę – zaznacza Michael Shapiro.

Na wynajmie istniejącej powierzchni magazynowej i realizacji nowych inwestycji, głównie BTS, skupi się również firma Prologis.

Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl