ES-SYSTEM, należący do Grupy Glamox, producent i dostawca profesjonalnych systemów oświetleniowych, zdecydował się na podpisanie umowy najmu blisko 11 500 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-biurowej w centrum logistycznym 7R Park Poznań East. Najemcę w procesie negocjacji wspierali doradcy agencji nieruchomości AXI IMMO.

ES-SYSTEM zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą szerokiej gamy profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych dla środowisk architektonicznych, przemysłowych, handlowych i miejskich. Firma powstała w 1990 r. w Krakowie i prowadzi działalność w 11 oddziałach w Polsce. W grudniu 2019 r. dołączyła do Grupy Glamox, norweskiego lidera branży. Glamox prowadzi działalność niemal na każdym kontynencie, zatrudniając przy tym ponad 1500 osób. W portfolio Grupy znajdują się takie marki jak Aqua Signal, Glamox, Luxo czy NORSELight.

Nowe centrum magazynowe dla ES-SYSTEM należącego do Grupy Glamox

Zdecydowaliśmy się na relokację do nowego centrum magazynowego, które razem z dodatkowym modułem biurowym będzie nową strategiczną lokalizacją firmy ES-SYSTEM i Grupy Glamox na terenie Wielkopolski. Poznań z uwagi na swoje geograficzne położenie oferuje duże możliwości dystrybucyjne, co w sytuacji zwiększonego popytu na elementy oświetleniowe m.in. w technologii LED pozwala nam na komfortowe planowanie procesów dystrybucyjnych do naszych klientów – powiedziała Małgorzata Dziaduch, VP Procurement, Glamox.

– Analizując wspólnie z Klientem bazę nieruchomości w Poznaniu, skupiliśmy się finalnie na obiektach gwarantujących terminowe zasiedlenie względem ram czasowych projektu. Natomiast wybór Poznania spośród zasobów południowo-zachodniej Polski poprzedziła analiza logistyczna firmy ES-SYSTEM względem przepływów zasilających, jak i dostaw do odbiorców krajowych i zagranicznych – mówi Damian Kińczyk, Konsultant w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO.

7R Park Poznań East logistycznie optymalny

7R Park Poznań East to nowoczesny budynek magazynowy klasy A o powierzchni ponad 22 000 mkw. Park 7R zlokalizowano bezpośrednio przy drodze krajowej nr 92, a także w pobliżu trasy ekspresowej S5 i autostrady A2 (węzeł Poznań Wschód). W pobliżu 7R Park Poznań East znajdują się przystanki komunikacji miejskiej umożliwiające komfortowy dojazd pracownikom. To nowoczesne centrum logistyczne jest zgodne z wymaganiami certyfikacji BREEAM. Oświetlenie LED, destryfikatory czy dobrze doświetlone powierzchnie biurowe pozwalają na obniżenie kosztów energii i ogrzewania, a także zwiększają komfort pracy zatrudnionych.

Firma ES System wynajęła ostatnią wolną powierzchnię w ramach 7R Park Poznań East, tym samym budynek jest w 100% skomercjalizowany. Jesteśmy dumni, że najemcy doceniają jakość naszych inwestycji. – dodaje Maciej Krawiecki, Head of Leasing w 7R SA.

Poznań i Wielkopolska częściej wybierane przez najemców

Region Poznania współtworzy tzw. wielką piątkę głównych rynków magazynowych w Polsce. Na koniec 2020 r. jego całkowite zasoby wynosiły 2,3 mln mkw. z kolei stopa pustostanów utrzymuje się na granicy 5,2%. Podobnie do ubiegłych lat Wielkopolska cieszyła się dużym zainteresowaniem za strony najemców. Wynik 530 000 mkw. wynajętej powierzchni był piąty co do wielkości w 2020 r. i wzrósł względem 2019 r. o 62%. W strukturze popytu aż 35% najemców decydowało się na przedłużenie umowy, co oznacza, że ponad 1/3 firm pozostała w pierwotnie wybranej lokalizacji.

Klient zdecydował się na wschodnią część regionu Poznania, która jeszcze nie jest mocno wyeksploatowana pod względem dostępnej powierzchni magazynowej. Dotychczas lokalizacja ta była kojarzona z przemysłem motoryzacyjnym, dlatego wejście nowego najemcy z pewnością wzbogaci portfolio branż występujących w tym regionie Wielkopolski. Lokalizacja zapewnia dobre połączenie z drogą ekspresową S5 na trasie Wrocław-Bydgoszcz, jak również z drogą krajową 92, czyli starą dwójką pomiędzy Poznaniem i Warszawą – komentuje Piotr Roszkowski, Konsultant w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO.