Magazyn SBU – dopasowany do wielkości firmy

Small Business Units – magazyny miejskie, odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku


5 czerwca 2018
Monika Rykowska
Small Business Units – magazyny miejskie SBU

Na rynku magazynowym najemcy mogą wybierać spośród różnych formatów hal. Najbardziej popularne to tzw. inwestycje typu „big-box” czyli wielkoformatowe obiekty zlokalizowane w okolicach dużych aglomeracji miejskich w ramach parków magazynowych i „Small Business Units” czyli magazyny miejskie, oferujące mniejsze moduły magazynowe z większym komponentem biurowym. Dziś konsument wymaga od firmy perfekcyjnej obsługi logistycznej i dostawy w ten sam dzień lub następnego dnia od założenia zamówienia. Firmy logistyczne i dystrybutorzy, aby sprostać wymogom klienta końcowego coraz częściej wynajmują magazyny w granicach miast. Logistyka ostatniej mili to dziś jeden z ważniejszych tematów w sektorze logistyczno-magazynowym.

Wielkopowierzchniowe magazyny poza miastem

W Polsce bardzo popularne są magazyny typu „big box”, w których istnieje możliwość najmu powierzchni od 2-2,5 tys. mkw. wzwyż. Big boxy usytuowane są poza granicami dużych miast, przeważnie w odległości 10 do 50 km, w lokalizacjach z bezpośrednim dostępem do dróg ekspresowych i autostrad. Głównymi najemcami parków magazynowych są firmy logistyczne, dystrybutorzy, sieci handlowe i firmy związane z lekką produkcją.

Dla kogo magazyny miejskie?

„Big boxy” nie są odpowiedzią na potrzeby każdej firmy. Istnieją branże w których specyfika biznesu wymaga zupełnie innych, mniejszych formatów. Dlatego dla niejednej firmy dobrą alternatywą dla wielkopowierzchniowych magazynów będą projekty typu „Small Business Units” (SBU).

W tego typu obiektach istnieje możliwość najmu znacznie mniejszych powierzchni – już od 500-800 mkw. Zaletą formatu SBU jest połączenie części magazynowo-biurowej, co często jest istotne dla firm, które w jednym miejscu chcą mieć magazyn i biuro. Warto zwrócić uwagę, że powierzchnię biurową w tych inwestycjach charakteryzuje wyższy standard wykończenia niż w typowych parkach magazynowych. Dla ich najemców prócz funkcjonalności, ważny jest także wygląd budynku, w którym powinno być miejsce na reprezentacyjne biuro wysokiej klasy.

Tak jak w przypadku big boxów, w projektach SBU kluczowe znaczenie odgrywa lokalizacja. Inwestycje SBU znajdują się w obrębie miast, najczęściej w dzielnicach biznesowo – przemysłowych, z dobrym dostępem do centrum miasta i komunikacji miejskiej. Format ten wybierany jest przez firmy ze względu na rodzaj prowadzonego biznesu, który wymaga krótkich czasów dostaw do klienta końcowego. Oferta SBU to też możliwość stworzenia, w ramach jednego wynajmowanego modułu, powierzchni ekspozycyjnej czy wystawienniczej. Co może być kluczowe dla dynamicznie rozwijających się firm e-commerce.

Small Business Units są doskonałym wyborem dla przedsiębiorstw, które się rozwijają lub skala ich biznesu nie wymaga posiadania większych powierzchni. To wyśmienite rozwiązanie także dla tych, którym zależy na magazynie w mieście z uwagi na szybki dostęp do towarów oraz na reprezentacyjnym biurze. Ze względu na sektor działalności, najemcami SBU są bardzo często firmy z branży IT, farmaceutycznej, usługowej czy handlowej oraz firmy prowadzące dystrybucję na rynek lokalny.

Lokalizacje obiektów SBU

Zdecydowana większość powierzchni SBU w Polsce zlokalizowana jest w granicach Warszawy, bowiem tutaj został zapoczątkowany rozwój tego formatu magazynów wynikający z potrzeby obsługi lokalnego rynku. Aktualnie w Warszawie istnieje ok. 600 tys. mkw. powierzchni magazynowej typu SBU. Większość obiektów zlokalizowana jest na Okęciu, Żeraniu (dzielnica Białołęka), Ursusie oraz Targówku Przemysłowym.

Do największych w stolicy w strefie I należą : Business Park Warsaw Żerań – Segro, Manhattan Business & Distribution Centre w dzielnicy Włochy, czy Ideal Distribution Center.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o dostępność powierzchni w obiektach SBU jest Małopolska z ponad 72 tys. mkw. W mieście w projekty SB inwestują firmy 7R, BIK oraz lokalne podmioty jak ŁegPrzem.

Inwestycje SBU na Górnym Śląsku to przede wszystkich w ramach Prologis Park Chorzów i projekt 7R Sosnowiec Milowice.

Przyszłość SBU

W najbliższych latach inwestycje miejskie typu SBU będą zyskiwały na znaczeniu, długą listę inwestycji tego typu ma w przygotowaniu 7R w ramach inwestycji City Flex i Panattoni rozwijające format w ramach inwestycji City Logistics w Warszawie, Wrocławiu i innych dużych miastach Polski. Ze względu na położenie SBU na obszarach największych miast, należy liczyć się z wyższym kosztem wynajmu niż w przypadku pozamiejskich, dużych magazynów. Wynika to zarówno z wyższych cen gruntów w miastach, jak i z wyższego kosztu realizacji inwestycji.

Kontakt dla prasy

Monika Rykowska
PR & Marketing Director
+48 725 900 100
monika.rykowska@axiimmo.com

Kontakt dla prasy

Monika Rykowska
PR & Marketing Director
+48 725 900 100
monika.rykowska@axiimmo.com