Groupe Auchan przejmuje aktywności operacyjne i nieruchomości spółki-córki Metro w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Cena nabycia wynosi 1,1 mld euro. Na sprzedaż, która przypuszczalnie zostanie sfinalizowana w roku 2013, muszą się jeszcze zgodzić właściwe urzędy ochrony konkurencji i konsumentów.

Nabywając działalność handlową marketów Real w tych czterech krajach, Groupe Auchan skorzysta z możliwości zrównoważenia swojej obecności w Europie Centralnej i Wschodniej; inne dwa główne regiony – to Europa Zachodnia i Azja. Ponadto mamy szanse zaoferowania naszym klientom jeszcze lepszego serwisu dzięki profesjonalnym zespołom, którym w pełni ufamy – zarówno w odniesieniu do Real, jaki i Auchan – powiedział Vianney Mulliez, prezes zarządu Groupe Auchan.  Markety Real w Europie Wschodniej w przyszłości mają występować pod firmą marki Auchan.

– W firmie Auchan znaleźliśmy najlepszego z możliwych nabywców działalności firmy Real w Europie Wschodniej: Real ma w tych krajach już dobrze ugruntowaną pozycję i duży potencjał wzrostu. Auchan oferuje marketom Real i ich pracownikom dobre szanse rozwoju – stwierdził Olaf Koch, prezes zarządu Metro AG.

Marek Szeib, dyrektor generalny Auchan Polska, przyznał, że w Polsce transakcja ta motywowana jest zaufaniem w rozwój polskiego rynku oraz profesjonalizmem ekip Auchan i Real, które podzielają tę samą filozofię poprawy obsługi klienta. – Połączenie tych dwóch przedsiębiorstw w przyszłości powinno pozwolić na odważne stawienie czoła kryzysowi konsumpcji oraz daćperspektywy dalszego rozwoju dla obu ekip – dodał.

Hipermarkety Real w Turcji bez zmian

Działalność hipermarketów Real w Turcji nie jest przedmiotem transakcji, gdyż Auchan nie jest obecny na tamtym rynku, a tym zakupem chce jedynie wzmocnić dotychczasowe działania w Europie Wschodniej. Transakcja ta nie przyniesie żadnych zmian dla marketów Real w Turcji. – Działalność marketów Real w Turcji rozwinęła się w ubiegłych latach bardzo pomyślnie i wykazuje duży potencjał wzrostu. Należy to teraz konsekwentnie wykorzystać – mówi Koch.

– Real w Niemczech jest stałym składnikiem portfolio Metro Group. Jesteśmy przekonani o potencjale hipermarketów w Niemczech. Obecnie razem z managementem Real opracowujemy plan działań zmierzających do podniesienia istniejącego potencjału wyniku finansowego i trwałego wzrostu dochodu – mówi Koch.

Sprzedaż Real Europa Wschodnia nabywcy Groupe Auchan obejmuje 91 hipermarketów Real w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, w tym własne nieruchomości w 14 lokalizacjach. Real w roku 2011 w tych czterech krajach wypracował obrót ponad 2,6 mld Euro i zatrudnia tam około 20.000 pracowników. Auchan w tych czterech krajach prowadzi 98 lokalizacji i zatrudnia około 65.000 pracowników.

Źródło:www.propertynews.pl