Z uwagi na rozwiniętą infrastrukturę o ponadregionalnej skali, dostęp do pracowników czy stosunkowo niskie ceny gruntów, rynek magazynowy Górnego Śląska oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Obraz gospodarki na południu Polski kształtują głównie firmy z sektora motoryzacyjnego i logistycznego, ale nie tylko. Poza branżą automotive potencjał tej lokalizacji zauważyły firmy z branży e-commerce. Górnośląski rynek wybrał m.in. gigant e-commerce – firma Amazon, która ma swój magazyn o powierzchni użytkowej powyżej 100 tys. mkw. w Sosnowcu, a na etapie budowy znajduje się kolejny, w Gliwicach.

Dynamiczny rozwój rynku górnośląskiego potwierdzają liczby –  w I kw. br. 386 tys. mkw. powierzchni magazynowej było w budowie. Wciąż rosnący popyt na magazyny w tym regionie generuje wysoką aktywność deweloperów i obecność wszystkich największych graczy z branży tj. Panattoni, Goodman, Logicor, Prologis, Segro, Hines, MLP, 7R czy  Hillwood.

Doskonała lokalizacja logistyczna o zasięgu europejskim

Region przyciąga coraz więcej najemców i inwestorów mocnymi atutami, którymi wygrywa z innymi lokalizacjami. Położenie na południu Polski, w pobliżu strategicznych szlaków komunikacyjnych to jeden z nich.  Bezpośredni dostęp do dwóch autostrad A1 oraz A4, dróg ekspresowych S1 i S11 czy Drogowa Trasa Średnicowa umożliwiają sprawne organizację łańcucha dostaw w skali krajowej i regionu CEE.  Autostrada A4 zapewnia połączenie z Niemcami i Ukrainą.  Autostrada A1, będąca również europejską drogą E75, tworzy korytarz transportowy północ-południe i biegnie z Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do Grecji. Obie te autostrady sprawiają, że Górny Śląsk stanowi również główny hub dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dla inwestorów zagranicznych – szczególnie dla międzynarodowych operatorów logistycznych i firm produkcyjnych prowadzących bezpośrednią dystrybucję  taka lokalizacja to mocny argument.

Na południu Polski Górny Śląsk pracownikami stoi

Poza doskonałym położeniem, Górny Śląsk oferuje również dostępność pracowników. Aglomeracja Katowic to ponad 2 200 mln mieszkańców, a całe województwo śląskie liczy ok. 5 mln osób. Co prawda bezrobocie w  regionie systematycznie spada, Śląsk znajduje się bowiem w czołówce województw o największej liczbie utworzonych miejsc pracy. Natomiast w niektórych lokalizacjach utrzymuje się wciąż na stosunkowo wysokim poziomie. Przykładem są np. w Bytom, miasta powiatu będzińskiego ( Będzin, Siewierz, Czeladź), Dąbrowa  Górnicza czy Sosnowiec, który ostatnio jest dowodem na to, że nowe inwestycje mogą dynamicznie zmienić sytuację na rynku pracy. W ostatnim czasie w Sosnowcu powstało najwięcej nowych inwestycji, a poziom bezrobocia w lutym 2017 wynoszący 10,1%, pod koniec ubiegłego roku spadł do 8%.

Grunty inwestycyjny w Gliwicach i na północy regionu

Z uwagi na dostępność kadry, ale też gruntów na znaczeniu zyskują mniej popularne miejscowości. W dotąd obleganych i mocno eksploatowanych lokalizacjach, dostępność gruntów staje się coraz bardziej ograniczona. Obecnie większy wybór działek pod inwestycje magazynowe jest możliwy na obrzeżach regionu w zachodniej części w okolicach Gliwic oraz na północy w zasięgu Dąbrowy Górniczej czy Siewierza. Najbardziej odczuwalny brak gruntów inwestycyjnych pod projekty magazynowo-produkcyjne widoczny jest na południu regionu w okolicach Bielsko-Białej. Pagórkowate ukształtowanie terenu, duże rozdrobnienie działek nie sprzyja inwestycjom magazynowym w tej części Górnego Śląska.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Ogromny wkład w rozwój regionu ma również Śląska Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W niej ulokowano wiele inwestycji, głównie z branży motoryzacji. W KSSE aż 63% inwestycji należy właśnie do tego sektora. Zarówno gliwickie zakłady Opla, czy tyska fabryka Isuzu stanęły na terenie tej strefy. Motoryzacja to główny filar gospodarki górnośląskiej, jednak rynek przyciąga również inwestycje z innych branż np. budowlanej, metalowej, spożywczej czy  e-commerce. W regionie chętnie inwestują przedsiębiorcy z USA ( aż ok. 36% inwestycji), Włochy (22 %) jak i nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy (ok. 10% ).  Na chwilę obecną  KSSE działa ok. 300 firm, które tworzą ponad 60 tysięcy miejsc pracy. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana za najlepszą wolną strefę w Europie według rankingu Business Financial Times trzy lata z rzędu, w 2015, 2016 i 2017 roku.

Prognozy dla rynku magazynowego na południu Polski są optymistyczne. Ten obszar ma wciąż olbrzymi potencjał do dalszego rozwoju branży magazynowej, dlatego będzie utrzymywał się w czołówce lokalizacji, cieszących się popularnością wśród najemców, jak i aktywnością deweloperów. Z uwagi na swoje położenie oraz infrastrukturę drogową w ramach kraju jak i  niewielką odległość od granicy z Czechami i Słowacją coraz częściej może być wybierany przez firmy z branży e-commerce. Nowe inwestycje będą powstawały w zachodniej i północnej części regionu, ze względu na większą dostępność gruntów. Perspektywicznymi lokalizacjami mogą stać się już niebawem miejscowości położone wzdłuż autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy, gdyż ten odcinek ma zostać oddany do użytku w całości w lipcu 2019. W tym sama Częstochowa ma ogromną szansę stać się kolejną kluczową lokalizacją na magazynowej mapie na południu Polski.