Grupa Mercator Medical, producent rękawic i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku, zdecydował się przeniesienie swojego centrum dystrybucyjnego na północy Polski do nowej lokalizacji. Najemca zajmie ponad 13 000 mkw. w inwestycji 7R Park Gdańsk IV. Transakcję w imieniu Grupy Mercator Medical prowadziły Marta Nowik i Katarzyna Głodowska z największej polskiej firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych, AXI IMMO. 

Grupa Mercator Medical to producent rękawic i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Firma oparta na polskim kapitale posiada blisko trzydziestoletnie doświadczenie w branży medycznej. To jeden z najważniejszych krajowych podmiotów, który liczy się na arenie międzynarodowej, prowadząc systematyczną ekspansję geograficzną na rynkach wyrobów jednorazowych. W swojej ofercie posiada około 120 produktów własnych oraz produkty renomowanych międzynarodowych marek. Grupa Mercator Medical jako producent sprzedaje do blisko 70 krajów na całym świecie. 

Własne centrum dystrybucyjne Grupy Mercator Medical zmianą strategii

Piotr Rabczuk, Dyrektor Logistyki, Grupa Mercator Medical, mówi: „Przeanalizowaliśmy różne scenariusze związane z naszą  dotychczasową działalnością logistyczną i zdecydowaliśmy się na zmianę w strategii grupy Mercator Medical S.A. w tym zakresie. Chcemy posiadać większą niezależność i kontrolę nad procesem dystrybucji, a co za tym idzie optymalizacją kosztów oraz  poprawą efektywności operacyjnej. W naszą długoterminową strategię wpisane jest dalsze poszerzanie oferowanego asortymentu jak i obrotów. Nowy obiekt o znacznym potencjale wspiera ten kierunek i umożliwia  nam realizację założonych celów. Mając świadomość wspólnej troski o zrównoważony rozwój, w tym o środowisko naturalne, poszukiwaliśmy obiektu o możliwie najwyższych parametrach w tej dziedzinie – co stanowiło jedno z kluczowych kryteriów wyboru. Przed nami wiele interesujących wyzwań związanych z realizacją tego projektu, do których podchodzimy z dużym entuzjazmem”. 

Ponad 13 000 mkw. dla Grupy Mercator Medical

W ramach podpisanej umowy Grupa Mercator Medical zajmie 13 000 mkw. powierzchni magazynowej, którą uzupełni 280-metrowe biuro. Najemca rozpocznie działalność operacyjną w nowej lokalizacji w maju 2025 r.  

Marta Nowik, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, mówi: „Dobre relacje, wzajemne zrozumienie oraz doskonała znajomość lokalnego rynku okazały się kluczowe w procesie poszukiwania nowej powierzchni magazynowej dla Grupy Mercator Medical. Klient już wcześniej korzystał z obsługi logistycznej w regionie, jednak w czasie analiz finansowych oraz swojego rozwoju zadecydował się na otwarcie własnego centrum dystrybucyjnego. Zaangażowanie, determinacja i otwartość na usługi doradcze w poszukiwaniu nowej powierzchni pokazują, jak istotne dla Klienta jest zapewnienie optymalnych warunków dla dalszego wzrostu. Dla nas z kolei to był kolejny udany projekt i przykład doskonałej kooperacji wewnątrz struktur AXI IMMO. To kolejny krakowski klient otrzymał najwyższy poziom usług dzięki współpracy międzyregionalnej, która daje gwarancję pomyślnego zrealizowania transakcji”. 

Katarzyna Głodowska, Starszy Doradca, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, dodaje: „Klient poszukiwał dogodnej lokalizacji, która będzie pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy portami morskimi w Gdańsku i Gdyni, a przede wszystkim relatywnie blisko gdańskiego DCT. Istotną rolę w transakcji miały również możliwość wysokiego składowania oraz czynniki związane z gotowością dewelopera do przygotowania, bądź posiadania rozwiązań pozwalających na spełnianie polityki w zakresie ESG. Doskonale rozumiemy chęć dalszego rozwoju w Trójmieście, ponieważ to kluczowy węzeł logistyczny o zasięgu międzynarodowym. Z pewnością atutem są dogodne położenie blisko portów morskich, autostrad i linii kolejowych, które umożliwiają łatwy dostęp do rynków krajowych i zagranicznych”. 

Magazyn w 7R Park Gdańsk IV zgodny z kryteriami ESG

Marzena Taube, Leasing Director w 7R, dodaje: „Odpowiedzialne projektowanie uwzględnia potrzeby zarówno najemców, jak i środowiska  naturalnego. 7R Park Gdańsk IV jest tego doskonałym przykładem. Zgodnie ze strategią dekarbonizacji, realizowaną przez 7R, magazyn został zaprojektowany według najwyższych standardów i kryteriów ESG, tak, by mógł dobrze służyć najemcom przez wiele lat”. 

7R Park Gdańsk IV zlokalizowany jest w Barniewicach, 2,5 km od S6 – obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta, 18 km od terminala kontenerowego DTC w Gdańsku. Bliskość portów w Gdańsku i Gdyni oraz lotniska im. Lecha Wałęsy z terminalem cargo, które położone jest w odległości 4 km, ułatwiają handel i transport międzynarodowy. 7R Park Gdańsk IV wyposażony został w rozwiązania, które przyniosą najemcom realne oszczędności w postaci niższych kosztów energii. To zasługa zastosowanych m.in. paneli fotowoltaicznych, systemu sterowania oświetleniem DALI oraz przemyślanemu wykorzystaniu światła dziennego w strefach rozładunkowych. 

O AXI IMMO 

AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych, w tym: wynajem i zarządzanie powierzchniami magazynowymi i biurowymi, wyceny nieruchomości, a także zakup i sprzedaż gruntów inwestycyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. AXI IMMO zostało wielokrotnie nagradzane, w tym otrzymało tytuł najlepszej Lokalnej Agencji Roku w latach 2012 – 2019 i 2021 w konkursie CiJ Awards oraz nagrodę dla Najlepszego Zespołu w sektorze magazynowym w latach 2016 – 2017. W 2019 i 2023 r. firma była laureatem w kategorii Lokalna Agencja w konkursie CEE Investment Awards. W 2023 r. AXI IMMO zostało wybrane Lokalnym Agentem Roku w latach 2023 i 2024 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w konkursie CEEQA.