Czynsze najmu za powierzchnie magazynowe w 2016 roku

W minionym roku najbardziej atrakcyjny czynsz efektywny możliwy był do uzyskania w okolicach Warszawy (1,90 – 2,40 euro/mkw.) i w wybranych lokalizacjach na Górnym Śląsku i w Poznaniu. W regionach tych oferowane były najtańsze powierzchnie magazynowe ze względu na liczne projekty w budowie i dużą konkurencję pomiędzy deweloperami.

Wyższe stawki za wynajęcie magazynu proponowano w Łodzi oraz subregionie Bielsko-Białej – na poziomie od 2,50 do 3,20 euro/mkw. Również Kraków należy do lokalizacji, gdzie średnie stawki czynszów utrzymują się na wysokim poziomie powyżej 3,0 euro/mkw.

Niska dostępność gruntów w porównaniu z innymi regionami oraz konkurencja ze strony innych sektorów nieruchomości komercyjnych wpływa na politykę cenową na rynku najmu.

Czynsz za magazyn w 2017 r. – czy stawki czynszu będą rosły?

Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO, zwraca uwagę na uzależnienie możliwości negocjacji stawek czynszów od typu właściciela obiektu oraz konkretnego etapu projektu, w której znajduje się dana nieruchomość magazynowa.
– W przypadku istniejących obiektów zarządzanych w ramach funduszy inwestycyjnych negocjacje stawek poniżej średnich rynkowych są ograniczone. Inaczej jest w przypadku nowych obiektów, gdzie deweloper chce mieć umowę pre-let na rozpoczęcie nowego budynku lub zamyka projekt i pozostaje mu ostatni wolny moduł. Wtedy najemcy mogą z reguły liczyć na większy zakres wakacji czynszowych i zachęt finansowych.

W 2017 można spodziewać się utrzymania stawek na stabilnym poziomie. W budowie znajduje się ponad 1,3 mln mkw. powierzchni magazynowej, co powinno skutecznie ograniczać presję na wzrost stawek czynszów efektywnych.

Więcej informacji dotyczących cen za wynajem magazynu na poszczególnych rynkach w ostatnim kwartale 2016 r. znajduje się w raporcie AXI IMMO, dostępnym do pobrania w formacie PDF pod linkiem:

Raport AXI IMMO – Rynek magazynowy 2016 r i prognozy na 2017 r.| PDF

 

Żródło: AXI IMMO