Czołowy dostawca Internetu i rozwiązań telekomunikacyjnych w Polsce firma Netia wynajęła 2 387 mkw. powierzchni magazynowej i 185 mkw powierzchni biurowej w Europolis Park Błonie. Firma kurierska Spedimex zajęła 1 900 mkw. powierzchni magazynowej i 116 mkw. biura w Centrum Logistycznym Ożarów. Natomiast Arena Wspinaczkowa Makak zajmie 1 044 mkw. powierzchni magazynowej i 134 mkw. biura w Norblin Industrial Park w Warszawie. Arena Wspinaczkowa Makak będzie najwyższym w Polsce, centrum wspinaczkowym w Polsce. Ostatni z klientów, firma transportowo-logistyczna Transportir zajmie 1 980 mkw. powierzchni magazynowej w Metropol Park Błonie.

Rynek powierzchni magazynowych w Warszawie i okolicach w 2013 r. – Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Region Warszawy i okolic nadal pozostanie liderem pod względem istniejącej powierzchni magazynowej, która po 3 kwartale 2012 r. utrzymała się na poziomie 2,59 mln m2. Jeszcze przez najbliższe lata nie grozi Warszawie strata pierwszej pozycji na rynku powierzchni magazynowych. Jest to naturalna lokalizacja, największy potencjał gospodarczy i demograficzny. Podobnie, jak w innych regionach magazynowych kraju, będziemy obserwować spadek współczynnika pustostanów, jednak będzie on dość powolny. Dostępność powierzchni w zależność od lokalizacji nadal będzie zróżnicowana. Mała podaż, zwłaszcza większych modułów powyżej 10 000 m2 w lokalizacjach wzdłuż autostrady A2 (Pruszków), może być szansą dla parków magazynowych w Błoniu, Nadarzynie czy Teresinie, gdzie wysoka podaż i niższe stawki czynszów sprawią, że właśnie te lokalizacje mogą zyskać na atrakcyjności. Czynsze będą wykazywały tendencję wzrostową, ale w wybranych parkach najemcy zainteresowani większymi powierzchniami, zwłaszcza na dłuższy okres, mogą liczyć na korzystne oferty.

Opis parków

Europolis Park Błonie to jeden z większych kompleksów logistycznych w okolicy Warszawy. Park magazynowy oferuje powierzchnie do wynajęcia pod logistykę, dystrybucję oraz lekką produkcję. Zlokalizowany jest w Błoniu, ok. 25 km na zachód od Warszawy przy trasie ekspresowej E-30. Całkowita powierzchnia parku wynosi 176 000 m2. Docelowo park magazynowy ma mieć 317 000 m2. Park należy do CA Immo.

Metropol Park Błonie jest nowoczesnym parkiem dystrybucyjnym, oferującym ponad 55 895 m2 powierzchni magazynowej. Park położony jest w odległości około 25 km na zachód od Warszawy, 400 m od międzynarodowej drogi ekspresowej E-30 łączącej Warszawę i Berlin. Całkowity obszar parku zajmuje powierzchnię około 220 000 m2.

Centrum Logistyczne Ożarów to budynek oferujący do wynajmu 12 967 m2 powierzchni magazynowo-biurowej. Budynek składa się z dwóch hal magazynowych wysokiego składowania wydzielonych na potrzeby obecnych najemców o łącznej powierzchni 10 862 m2 i dwóch części biurowych o powierzchni 2 105 m2. Nieruchomość jest kontrolowana przez Fundusz Inwestycyjny WBK Arka.

Norblin Industrial Park to miejski park produkcy14jno-magazynowy i biurowy zlokalizowany na warszawskich Bielanach. Kompleks tworzą trzy hale i dwa budynki biurowe. Całkowita powierzchnia parku to 32 149 m2.