Segro wydało 472 mln euro na nieruchomości logistyczne Tristan CP
Tristan Capital Partners poinformowało o transakcji sprzedaży portfela łącznie 25 parków logistycznych w całej Europie.

Nieruchomości przejmie Segro European Logistics Partnership (SELP). Łączna wartość transakcji to aż 472 mln euro. SELP przejmie 25 nieruchomości o łącznej powierzchni 666 tys. mkw. oraz 49 ha gruntów inwestycyjnych. Obiekty zlokalizowane są w Polsce, Francji i Niemczech.
W skład portfela wchodzi: 18 nieruchomości w Niemczech, 2 we Francji oraz 5 w Polsce, w tym m.in. pod Warszawą, Łodzią i Poznaniem. 80 proc.inwestycji zostało zrealizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Obecnie generują one 31,2 mln euro rocznego przychodu. Do głównych najemców należą: Deutsche Post, Nagel Group, DB Schenker oraz Geodis. Oprócz tego SELP przejmie 49 ha gruntów inwestycyjnych w Niemczech oraz centrum logistycznego w Lipsku będącego obecnie w trakcie budowy (13,25 tys. mkw. powierzchni).
– Ta transakcja potwierdza naszą tezę, że prywatni i instytucjonalni inwestorzy zagraniczni znacznie zwiększają swoje apetyty zakupowe w odniesieniu do europejskich centrów logistycznych w obliczu ożywienia europejskiej gospodarki. Podjęliśmy się budowy portfela nieruchomości, które moglibyśmy odpowiednio repozycjonować, tak aby sprostać potrzebom inwestorów. Jesteśmy zadowoleni, mogąc obecnie realizować dla nich atrakcyjne zwroty – powiedział Rui Tereso, partner ds. Zarządzania Portfelem i Aktywami w Tristan Capital Partners.
Spodziewany termin zamknięcia transakcji to II kwartał br.
Przedstawiciele Tristan CP jako przyczynę transakcji podają chęć wykorzystania rosnących apetytów na powierzchnie logistyczne w Europie jako szansy na realizację zysków dla swoich klientów. Fundusze CCP III oraz EPISO, w skład których wchodziły nieruchomości, zebrały odpowiednio 420 mln euro w lutym 2012 r. oraz 800 mln euro w maju 2008 roku.
– Wraz z naszymi lokalnymi partnerami, Alpha Industrial, Panattoni oraz Verdion, dokonaliśmy udanych zmian w portfelach w celu maksymalizacji poziomu wynajęcia do blisko 100%, utrzymania średniej długości okresu najmu powyżej 6 lat oraz podniesienia wartości poprzez zagospodarowanie i najem 100,000 m.kw. dodatkowej powierzchni kasy A. Niektóre z nieruchomości znajdujących się w naszym portfelu nabyliśmy niedawno, jednak ich zbycie zostało przyspieszone w wyniku włączenia tych nieruchomości do większego portfela, co pozwoliło nam osiągnąć atrakcyjną stopę zwrotu dla inwestorów funduszu. Sektor logistyczny cechował się wysoką aktywnością w ostatnich 18 miesiącach, ponieważ uwagę graczy na rynku przyciągnął atrakcyjny zwrot z inwestycji w tego rodzaju nieruchomości – skomentował Jean-Philippe Blangy, dyrektor wykonawczy ds. Zarządzania Portfelem i Aktywami w Tristan Capital Partners.
SELP to wspólny projekt Segro oraz kanadyjskiego funduszu emerytalnego. Obie firmy podzieliły się udziałami w stosunku 50:50. Zaangażowanie Public Sector Pension Investment Board to 303 mln euro. Strony wyraziły także zgodę na zadłużenie spółki do wartości 390 mln euro (wskaźnik LTV 40 proc.). Do tej pory SELP posiadało 34 nieruchomości logistyczne o łącznej powierzchni 1,6 mln mkw.
Ostatnie artykuły
20 marca 2026
MIPIM 2026 – najważniejsze wnioski – Polska umacnia pozycję strategicznego filaru europejskiego łańcucha wartości
Eksperci AXI IMMO na MIPIM 2026 w Cannes potwierdzają rosnące zaufanie inwestorów do Polski. Dowiedz się, dlaczego Polska staje się jednym z najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości w Europie.
16 marca 2026
Rynek biurowy w Krakowie 2025 i prognoza 2026 r – raport AXI IMMO, publikacja marzec 2026
Rynek biurowy w Krakowie. Poznaj najnowsze dane, trendy i prognozę w sektorze najmu biur oraz pobierz raport.
11 marca 2026
AXI IMMO doradza przy wynajmie 12500 mkw. dla Fabryka Kart Trefl-Kraków
Nowy magazyn Fabryka Kart Trefl-Kraków w Małopolsce niemal od ręki spełniający wszystkie wymogi operacyjne
10 marca 2026
Awanse w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych AXI IMMO
Ogłaszamy awanse w regionach mazowieckim i łódzkim.



