Panattoni Europe wmurował kamień węgielny w podpoznańskich Sadach (gmina Tarnowo Podgórne) pod budowę nowoczesnego centrum logistycznego dla firmy Amazon.

Obiekt zajmie powierzchnię ponad 100 543 mkw., z czego aż 91 570 mkw. to powierzchnia magazynowa,  na której mogłoby się zmieścić około 2 800 tirów z naczepami, jeden obok drugiego!

18 lutego 2014 w podpoznańskich Sadach w gminie Tarnowo Podgórne odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod centrum logistyczne dla firmy Amazon. W uroczystości udział wzięli Piotr Florek — Wojewoda Wielkopolski, Krzysztof Grabowski – Wice-Marszalek Województwa Wielkopolskiego, Jerzy Stępień — Wice-Prezydent Miasta Poznania, Jan Grabkowski — Starosta Poznański, Tadeusz Czajka — Wójt Gminy Tarnowo Podgórne, Raimund Paetzmann — Dyrektor ds. Nieruchomości Amazon na region EMEA oraz Robert Dobrzycki — Partner Zarządzający na Europę, Panattoni Europe — deweloper inwestycji.

 “Z ogromną radością rozpoczynamy inwestycje w Polsce. Ten dzień wyznacza początek długotrwałych relacji pomiędzy nami a społecznością Tarnowa Podgórnego i Wielkopolski. Jesteśmy wdzięczni za wszelkie wsparcie, jakie otrzymaliśmy z ich strony, dzięki któremu ta inwestycja, warta miliony euro, stała się rzeczywistością. Nowe obiekty w Polsce będą odgrywać ważną, integralną rolę w obsłudze klientów w całej Europie, dlatego jesteśmy niezmiernie zadowoleni z naszego wyboru właśnie takiej ich lokalizacji” – powiedział Timothy Collins, Dyrektor Operacyjny Amazon na Europę.

Obiekt Panattoni Europe dla firmy Amazon w Tarnowie Podgórnym zajmie 100 543 m². Na powierzchnię magazynową przeznaczono ponad 91 570 m², a ze względu na planowane zatrudnienie 2 tys. (do 3 tys.) pracowników, strefa biurowo-socjalna zaprojektowana została na dwóch poziomach, zajmując 8 972 m². Na obiekt przypadnie 2 154 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, 97 dla ciężarowych, 32 dla osób niepełnosprawnych, 16 dla motocykli oraz 60 doków. Obiekt powstaje w podpoznańskich Sadach, około 2,5 kilometra od drogi ekspresowej S11 i 16 km od autostrady A2. Ze względu na zatrudnienie tak dużej liczby osób, dla ułatwienia pracownikom dostępu do komunikacji miejskiej, blisko inwestycji powstaną  2 przystanki autobusowe. Realizacja inwestycji rozpoczęła się na jeszcze pod koniec zeszłego roku i będzie trwać do połowy sierpnia 2014 r., kiedy to magazyn zostanie oddany do użytku.

“Jestem pewien, że wybór naszej gminy pod inwestycję Amazona był trafnym posunięciem. Zarówno nasza lokalizacja, infrastruktura, jak i kapitał ludzki z pewnością korzystnie wpłyną na rozwój tej firmy, a równocześnie pojawienie się kolejnego wielkiego podmiotu gospodarczego w naszej gminie sprzyjać będzie podniesieniu jakości życia wszystkich jej mieszkańców” – powiedział Tadeusz Czajka, Wójt Tarnowa Podgórnego.

Robert Dobrzycki, Partner Zarządzający na Europę, Panattoni Europe komentuje  realizację centrum logistycznego: “Poznań i okolice to bardzo prężnie rozwijający się rynek z bardzo silną pozycją trzeciej lokalizacji pod względem istniejącej powierzchni magazynowej. To również rynek, na którym Panattoni Europe może pochwalić się sukcesami, dlatego jestem niezmiernie zadowolony z faktu, że jako deweloper możemy uczestniczyć w dalszej ekspansji regionu”, dodając: “Oprócz obiektu w Poznaniu, prowadzimy dla firmy Amazon inwestycję we wrocławskich Bielanach. Łączna powierzchnia tych dwóch obiektów wyniesie ponad 200 tys. m² – co jest wyjątkowe i bezprecedensowe z wielu względów. Jest to nie tylko dotychczas największa transakcja magazynowo-logistyczną dla Panattoni Europe, ale również rekordowa w Europie Środkowej i Wschodniej. Koszt każdego z obiektów to około 65 mln EUR i – co ważne – będą je budować polscy podwykonawcy”.