Rekord goni rekord na polskim rynku powierzchni magazynowych – wstępne podsumowanie 2021 r.

AXI IMMO publikuje wstępne dane podsumowujące rynek powierzchni magazynowych w Polsce w 2021 r.


22 lutego 2022
Monika Rykowska
Rekord goni rekord na polskim rynku powierzchni magazynowych wstępne dane podsumowanie 2021 rynek magazynowy Polska

Na zakończenie 2021 r. polski sektor magazynowy po raz kolejny udowodnił, że jest najbardziej rozgrzanym segmentem rynku nieruchomości komercyjnych.

Według wstępnych danych przygotowanych przez analityków AXI IMMO popyt netto w 2021 roku przekroczył granicę 5,4 mln mkw. i tak, jak w poprzednich kwartałach był głównie generowany przez klientów z branży e-commerce i logistyki. Rekordowe zapotrzebowanie ze strony najemców przełożyło się na aktywność inwestycyjną deweloperów, którzy oddali do użytkowania ponad 2,8 mln mkw., uzyskując najlepszy po 2019 r. wynik nowej podaży. Na zakończenie 2022 r. polski rynek magazynowy może zbliżyć się do granicy 30 mln mkw. całkowitych zasobów, ponieważ w budowie znajduje się kolejne 4,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

„Według naszych wstępnych wyliczeń całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze logistycznym i przemysłowym przebił kolejną granicę, uzyskując rekordowe 3 mld EUR. Wydawało się, że ubiegłoroczny wynik tj. 2,6 mld EUR był wysoko postawioną poprzeczką, niemniej inwestorzy ponownie postanowili nas zaskoczyć. Przedmiotem ich zainteresowania są głównie w pełni wynajęte i dobrze zlokalizowane magazyny typu BIG-BOX na najbardziej dojrzałych rynkach, a także rosnący w siłę segment logistyki ostatniej mili, który korzysta z boomu na e-commerce. Rynek magazynowy znajduje się w złotym okresie, który z pewnością będzie trwał przez kilkanaście najbliższych miesięcy,” komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO.

Miliony metrów kwadratowych w budowie

Pomimo pierwotnej dużej niepewności na rynku powierzchni magazynowych w Polsce spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19 na początku 2020 r. rekordowy koniec roku okazał się dobrym prognostykiem na kolejne 12 miesięcy. Niesłabnący od kilku kwartałów popyt wpływa na coraz śmielsze decyzje deweloperów, którzy starają się nadążyć za rozgrzanym sektorem logistycznym i przemysłowym.

Pod względem nowej podaży rok 2021 zakończył się oddaniem do użytkowania ok. 2,8 mln mkw., które powiększyły całkowite zasoby rynku do ponad 25 mln mkw. Znaczną część dostarczonej powierzchni zrealizowano na trzech rynkach tj. Górnym Śląsku, Warszawie i okolicach oraz w Polsce Zachodniej, oddając tam do dyspozycji najemców łącznie 1,3 mln mkw. (znacząca większość oddanej powierzchni w Polsce Zachodniej to wielokondygnacyjna inwestycja o użytkowej powierzchni ok. 200 000 mkw. dla firmy Amazon.). Według danych deweloperów na koniec 2021 w budowie pozostawało 4,9 mln mkw. – najwięcej na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Polsce Centralnej. W ciągu najbliższych 12 miesięcy zasób powierzchni magazynowej na tych rynkach ma powiększyć się łącznie o ok. 2,5 mln mkw.

Popyt napędza rynek

Najbardziej aktywnymi najemcami w 2021 r. pozostawali klienci z branż e-commerce oraz operatorzy logistyczni. Popyt netto, nieuwzględniający umów krótkoterminowych i przedłużeń dotychczasowych kontraktów, wyniósł w tym okresie 5,4 mln mkw. Z kolei popyt brutto osiągnął 6,8 mln mkw. (+30% r/r). Ponownie w ostatnim kwartale roku 2021 mogliśmy zaobserwować największy wolumen transakcji, na poziomie ponad 1,9 mln mkw. W 2021 r. popyt brutto na trzech rynkach regionalnych (Warszawa i okolice, Poznań i Górny Śląsk) przekroczył poziom 1 mln mkw. Pomimo dużej aktywności deweloperów, niewielkie wydłużenie terminów realizacji projektów i rekordowy popyt wpłynęły na spadek wskaźnika pustostanów do historycznie najniższej wartości 3,72% w skali kraju. To najniższy poziom od III kwartału 2018 r., gdzie wskaźnik ten spadł do poziomu 4,3% . Na koniec 2021 roku rynkiem o relatywnie największej dostępności powierzchni jest Górny Śląsk (ok. 7%).

O AXI IMMO

AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych, w tym: wynajem, sprzedaż i zarządzanie powierzchniami magazynowymi i biurowymi, a także zakup i sprzedaż gruntów inwestycyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. Firma wielokrotnie nagradzana w prestiżowym konkursie CiJ Awards organizowanym przez magazyn CEE CiJ Journal. Tytuły Najlepszej Lokalnej Agencji Roku otrzymane przez siedem lat z rzędu w latach 2012 – 2019, a także w roku 2021. Firma otrzymała również tytuły dla Najlepszego Zespołu w Sektorze Magazynowym w latach 2016 i 2017.

Kontakt dla prasy

Monika Rykowska
PR & Marketing Director
+48 725 900 100
monika.rykowska@axiimmo.com

Kontakt dla prasy

Monika Rykowska
PR & Marketing Director
+48 725 900 100
monika.rykowska@axiimmo.com