Amerykańska firma A&E Clothing Corporation podpisała umowę najmu ponad 7 500 mkw. powierzchni biurowo-magazynowej w powstającym parku logistycznym Panattoni Park Olsztyn. Inwestycja będzie pierwszą i dotychczas jedyną sortownią odzieży używanej poza granicami Stanów Zjednoczonych zlokalizowaną w Europie. Za kompleksową obsługę i prowadzenie negocjacji w imieniu klienta odpowiadała firma AXI IMMO.

 A&E Clothing Corporation to amerykański dystrybutor odzieży używanej, który od 1996 roku świadczy usługi zarówno dla organizacji non-profit, jak również dla firm komercyjnych. Firma odbiera niechciane tekstylia oraz inne przedmioty domowego użytku, a następnie recyklinguje je poprzez hurtową odsprzedaż w Stanach Zjednoczonych i w krajach rozwijających się – głównie Azji, Afryce oraz Europie. Duże obroty pozwoliły zaoferować A&E Clothing Corporation najlepszej jakości odzież używaną premium.

„Polska od ponad 10 lat potwierdza, że jest jedną z najlepszych lokalizacji dla firm, które rozpatrują swoją ekspansję w Europie. Wśród kluczowych czynników wymienia się inwestycje w rozwój infrastruktury drogowej, możliwości transportowe, a przede wszystkim dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Przez wzgląd na te fakty, decyzja o wyborze Olsztyna na naszą pierwszą inwestycję w Europie była bardzo świadoma. Jesteśmy firmą dbającą o najwyższe standardy na wszystkich płaszczyznach naszej działalności. Kluczowym aspektem w ich osiąganiu jest dobrze wykwalifikowana kadra pracownicza, która stanowi niekwestionowaną, największą wartość firmy. Zależy nam na tworzeniu stabilnej i efektywnej komunikacji marki pracodawcy, która pozwali nam, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, na zostanie wiarygodnym i liczącym się pracodawcą na rynku lokalnym. W naszym nowym obiekcie, wyposażonym w zautomatyzowaną linię do sortowania odzieży, docelowo zamierzamy zatrudnić ponad 100 osób,” powiedział Kamil Jakimiak, Prezes Zarządu A&E Clothing Polska.

AXI IMMO doradcą A&E Clothing Corporation

„Gratulujemy klientowi decyzji o wyborze Olsztyna na swoją pierwszą lokalizację w Europie. Nowa inwestycja ma pomóc w rozszerzeniu rynków zbytu i lepszego pozycjonowania marki na kontynencie. Region Warmii i Mazur to dopiero wschodzący rynek ma polskiej mapie magazynowej, jednak już słynie z dużego potencjału, który w najbliższych latach będzie jeszcze zyskiwał na znaczeniu m.in. dzięki oddawanym kolejnym zmodernizowanym fragmentom drogi ekspresowej S7 z Warszawy do Trójmiasta, a także dużym zasobom wykwalifikowanych pracowników z okolicznych miast. Na etapie wyboru lokalizacji braliśmy pod uwagę centra logistyczne na północy Polski, w pobliżu samego portu w Gdańsku. Jednak po przeanalizowaniu warunków najmu m.in. możliwości ekspansji w ramach tego samego parku magazynowego oraz atrakcyjnego rynku pracy zapadła decyzja o wyborze Olsztyna. To kolejny ambitny projekt, który udało się nam zrealizować z firmą dopiero wchodzącą na europejski rynek,” powiedziała dodała Danuta Dzierżak, Associate Director w dziale powierzchni logistycznych i magazynowych, AXI IMMO.

Nowoczesne centrum logistyczne w Olsztynie

Panattoni Park Olsztyn to powstające centrum logistyczne, które docelowo będzie składać się z dwóch nowoczesnych hal klasy A o łącznej powierzchni ponad 36 000 mkw. Park magazynowy zostanie zlokalizowany w gminie Stawiguda ok. 7,5 km od centrum Olsztyna, tuż przy Węźle Południe łączącym trasę S51 z S16 i ok. 20 km od trasy S7. Do dyspozycji najemców na wyposażeniu centrum logistycznego znalazły się elastyczne moduły magazynowe i biurowe, duże place manewrowe, bramy „zero” oraz oświetlenie LED w certyfikacji BREEAM Very Good. Deweloper zapowiedział na wiosnę 2020 roku budowę pierwszej większej hali o wielkości ok. 24 000 mkw.