Pobierz pełen raport: Rynek powierzchni magazynowych w I kw. 2015 r. Kliknij i czytaj za darmo: PDF

Popyt

Popyt brutto wyniósł 625 000 mkw., z czego ponad 390 000 mkw. stanowiły nowe umowy najmu. Jest to wynik o ponad 25% lepszy w porównaniu z I kw. 2014 r. W I kw. 2015 r. w strukturze najemców przeważali operatorzy logistyczni, choć widoczna była również zwiększona aktywność klientów związanych z branżą DiY oraz sektorem motoryzacyjnym.

 Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszył się region Polski Centralnej, gdzie popyt wyniósł 152 000 mkw. Wysoki wolumen transakcji odnotowano również w okolicach Warszawy (120 000 mkw.) i na Górnym Śląsku (95 000 mkw.). Najwięcej nowych umów najmu zostało podpisanych w Poznaniu (74 000 mkw.).

 Pierwszy kwartał po stronie popytu należał do dojrzałych rynków oraz mniejszych regionów, takich jak Rzeszów czy Szczecin. Warto zaznaczyć, że znaczną cześć popytu wynoszącą ok. 15% stanowiły ekspansje. Świadczy to o dobrej koniunkturze i rozwoju najemców – skomentowała Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Podaż

Od początku roku do użytku oddanych zostało 278 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Wolumen łącznej podaży wynosi obecnie 9,1 mln mkw. Po pierwszym kwartale najwięcej powierzchni w budowie, w tym spekulacyjnej, pozostaje w regionie Wrocławia (101 000 mkw.). Poza głównymi regionami widoczna jest zwiększona aktywność deweloperów na mniejszych rynkach. W Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie w budowie jest blisko 100 000 mkw.

 Jednym z motorów napędowych aktywności deweloperskiej jest niski poziom pustostanów w większości regionów. Coraz liczniejsza grupa najemców z różnych branż potrzebuje powierzchni od zaraz. Deweloper, który dysponuje wolną powierzchnią, zyskuje istotną przewagę konkurencyjną. Atut ten był ważnym czynnikiem przy wynajmach w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach Warszawy w ostatnim kwartale – dodała Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Poziom pustostanów

W większości regionów poziom pustostanów spadł i na koniec marca 2015 r. wyniósł 5,7%. Największy spadek pustostanów miał miejsce w Polsce Centralnej, zwłaszcza w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie z 14,2% na koniec 2014 r. obniżył się do poziomu poniżej 5%. Na rynku brakuje modułów powyżej 10 000 mkw.

W kolejnych miesiącach nieznacznego wzrostu poziomu pustostanów możemy spodziewać się we Wrocławiu, gdzie ponad 40% realizowanych projektów stanowi powierzchnia spekulacyjna.

 W perspektywie długoterminowej w regionie Polski Centralnej niski poziom pustostanów utrzyma się w Łodzi, gdzie w strukturze najemców znaczną cześć stanowią firmy produkcyjne, przy czym zauważalny jest brak realizacji typowo spekulacyjnych. Natomiast w przypadku Piotrkowa Trybunalskiego i Strykowa, gdzie większość umów ma charakter krótkoterminowy, a w strukturze najemców przeważają operatorzy logistyczni, poziom pustostanów będzie się zmieniał – dodała Renta Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Stawki czynszów

Czynsze w większości regionów w pierwszych miesiącach roku pozostały na stabilnym poziomie; niewielki spadki odnotowano na Górnym Śląsku i w Poznaniu. W najbliższych miesiącach tendencję do minimalnych obniżek możemy obserwować w regionie Wrocławia oraz na terenie Warszawy.

Prognozy

Wyniki za pierwszy kwartał pozwalają stawiać optymistyczne prognozy na następne miesiące br. Obecnie nowe projekty inwestycyjne realizowane są we wszystkich głównych lokalizacjach magazynowych kraju. Większość uruchamianych projektów ma przynajmniej jednego zabezpieczonego najemcę, ale znaczna cześć jest budowana spekulacyjnie.