Raport: AXI IMMO prezentuje raport: Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020
AXI IMMO Raport - Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020 r. Czynsze, popyt, podaż, poziom pustostanów i prognozy dla rynku magazyowego.
Prezentujemy Raport – Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020, podsumowujący pierwszy kwartał 2020 r. na rynku nieruchomości magazynowych, opracowany przez ekspertów AXI IMMO.
W obliczu pandemii COVID-19 przed rynkiem magazynowym okres wielu wyzwań, ale też szans. Jak może na tym skorzystać sektor magazynowy w Polsce? Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.
Pobierz | RAPORT – Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020. PDF | 378 KB |
Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kwartału 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r). Popyt utrzymał się na wysokim poziomie i był tylko o 5% niższy w porównaniu z Q1 2019 pomimo pandemii Covid-19. Dzięki temu stawki czynszów pozostały stabilne na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.
– Pierwsze miesiące na rynku inwestycyjnym były bardzo optymistyczne, szczególnie w sektorze magazynowym. Obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie transakcjami portfelowymi. Pandemia Covid-19 spowodowała spowolnienie na rynku, jednak wyceny nieruchomości na koniec pierwszego kwartału były generalnie niezmienione ze względu na brak podstaw transakcyjnych i zawierały zastrzeżenie o podwyższonym ryzyku rynkowym. Spodziewamy się, że nerwowość prawdopodobnie wpłynie na spadki cen, ale głównie dla projektów z poza segmentu “prime” – komentuje Renata Osiecka, Dyrektor Zarządzająca, AXI IMMO.
Rynek inwestycyjny pod znakiem transakcji portfelowych
Aktywność inwestorów w I kw. 2020 roku została zdominowana przez transakcje na rynku magazynowym. W sumie właścicieli zmieniły portfele o wartości 1,46 mld euro. Uzyskany wynik był niewiele niższy od wartości transakcji w całym 2019 roku, w którym wolumen transakcji zamknął się w 1,48 mld euro. Wśród największych transakcji znalazły się sprzedaż portfela wycofującego się z Europy Środkowej Goodmana na rzecz GLP Group (ok. 880 000 mkw. – polska część portfela 66% całości), zakup przez Savills IM portfela Panattoni (ok. 250 000 mkw.) czy obiekty z europejskiego portfela Maximus (ok. 150 000 mkw. – 6 parków w Polsce; w sumie 28 parków w portfelu), gdzie sprzedającym był Apollo Global Management, a kupującym P3 (część GIC).
Wysoki popyt pomimo pandemii
Jak czytamy w raporcie „Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020”, zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową w Polsce utrzymało się na wysokim poziomie. Popyt brutto wyniósł ponad 950 000 mkw. (-5% r/r), a popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje osiągnął poziom 787 000 mkw. (16,7% r/r) i stanowił 82% całości wolumenu transakcji najmu. Najaktywniejszymi sektorami były logistyka (33%), handel (19,5%), elektronika (13%), FMCG (6%) i e-commerce (5,5%). Największym zainteresowaniem cieszyły się Warszawa (292 000 mkw.), Górny Śląsk i Dolny Śląsk. W relacji rozmiaru rynku do wynajętej powierzchni liderem z 7,4% było Trójmiasto, które wyprzedziło Warszawę (7%) i Polskę Wschodnią (5%).
– Pomimo widma rozszerzającej się pandemii COVID-19 na rynku magazynowym w pierwszej kolejności zawierane były transakcje będące w zaawansowanym procesie najmu, przy czym wiele firm nadal prowadzi negocjacje. Obecnie obserwujemy relatywnie mniej nowych zapytań, z których większość dotyczy krótkoterminowych umów. Jednak otwieranie gospodarki powinno sukcesywnie wpływać na zwiększenie aktywności najemców – mówi Anna Głowacz, Dyrektor dział Powierzchni Magazynowych i Logistycznych, AXI IMMO.
Wysoka aktywność deweloperska utrzymana
W I kwartale 2020 roku deweloperzy ukończyli 440 000 mkw. (-27,2% r/r) powierzchni, z których największymi projektami były BTS P3 PepsiCo (58 500 mkw.) w strefie Warszawa okolice, Hillwood Wrocław Wschód II (52 400 mkw.) w strefie Wrocław i dwa obiekty Panattoni 36 600 mkw. w Bydgoszczy i 36 500 mkw. na Górnym Śląsku. Nowa podaż poskutkowała zbliżeniem się do granicy 19 mln mkw. całkowitych zasobów rynku magazynowego w Polsce. Najwięcej powierzchni dostarczono na Dolnym Śląsku (ponad 160 000 mkw.), w regionie Warszawy (115 000 mkw.) i na Górnym Śląsku (66 000 mkw.). W ramach rozpoczętych projektów znajduje się ok. 2,07 mln mkw. (+2,6% r/r), z czego 45,2% to obiekty budowane spekulacyjnie. Co ciekawe, w stosunku wielkości rynku do powstającej tam powierzchni liderem jest Trójmiasto z 268 000 mkw., które stanowi 42% obecnych zasobów.
Dostępność powierzchni w trendzie wzrostowym
Wysoki współczynnik obiektów powstających spekulacyjnie wpłynął na poziom pustostanów, który wzrósł o 2,4% pp. (r/r) i wynosi obecnie 7,8%. Najwięcej powierzchni dostępnej od zaraz jest w Polsce Centralnej (ponad 370 000 mkw.) co stanowi 11,8% całkowitych zasobów tego rynku. Jednak w ujęciu procentowym najwięcej wolnej powierzchni magazynowej odnotowano w Kielcach (35,6%), a najmniej w Polsce Zachodniej i Polsce Wschodniej.
Stawki czynszów w magazynach na stabilnym poziomie
Na zakończenie marca br. w większości lokalizacji czynsze utrzymały się na stabilnym poziomie. Średnie stawki bazowe wahają się w przedziale pomiędzy 3,2 – 3,6 EUR/mkw. Tradycyjnie, wyjątkiem w zestawieniu jest Warszawa, gdzie czynsze zaczynają się od 4,8 EUR/mkw.
– Po uwzględnieniu wakacji czynszowych i zachęt ze strony deweloperów stawki efektywne są odpowiednio od 15 do 25% niższe, a ich ostateczna wysokość zależy od ilości i jakości ofert konkurencyjnych w danej lokalizacji. Projekty last mile zlokalizowane w granicach miast są średnio o 10% droższe niż w przypadku inwestycji w obiektach big box – wyjaśnia Anna Głowacz.
Prognozy
Rozprzestrzeniająca się pandemia COVID-19 spowodowała, że najbliższe miesiące dla sektora magazynowego, jak i dla całej gospodarki to okres wielu wyzwań. Jednak zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej polskie PKB ma spaść w 2020 o 4,3%, co będzie najniższym wynikiem spośród wszystkich państw członkowskich UE. Co więcej, spadek będzie także znacząco niższy od prognozy dla całej Unii, która wynosi -7,4%.
Po stronie popytu w kolejnym kwartale na rynku będą dominowały umowy krótkoterminowe i przedłużenia. Po stronie podaży możemy spodziewać się mniejszej liczby nowych inwestycji, m.in. ze względu na bardziej restrykcyjne warunki finansowania nowych obiektów. Natomiast firmy, które dotychczas nie korzystały z e-commerce, będą musiały dostosować swoją strategię pod ten kanał. To może wpłynąć na większe zapotrzebowanie na inwestycje miejskie związane z obsługą logistyki ostatniej mili.
Jedną z konsekwencji pandemii może być deglobalizacja łańcuchów dostaw. Firmy będą zainteresowane zwiększeniem bezpieczeństwa w tym zakresie, a Polska przez wzgląd na bycie ważną lokalizacją „near-shoring” w Europie i dobrze zintegrowaną z europejskimi łańcuchami dostaw i sieciami transportowymi wyrasta na głównego beneficjenta tej sytuacji.
O AXI IMMO
Firma doradcza AXI IMMO oferuje usługi w sektorach nieruchomości komercyjnych: magazynach i halach produkcyjnych, powierzchni biurowych, gruntów inwestycyjnych, a także doradztwie inwestycyjnym, property i facility management. Firma realizuje projekty w zakresie sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz za granicą. Prowadzi badania rynkowe jak również dostarcza regularne raporty z rynku nieruchomości komercyjnych. Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. W ramach partnerstwa międzynarodowego AXI IMMO należy do zrzeszeń Gerald EVE International oraz IRELS, zaś pracownicy są członkami stowarzyszenia SIOR i RICS.
Ostatnie artykuły
27 sierpnia 2024
AXI IMMO doradza Sales Service przy wynajmie ponad 5000 mkw. w Good Point V koło Warszawy
Sales Service wynajęła ostatnią dostępną halę w Good Point V jednocześnie finalizując pełną komercjalizację obiektu.
26 sierpnia 2024
WDT Group z nowym magazynem w Hillwood Janki Sokołów k. Warszawy, doradza AXI IMMO
Nowoczesna powierzchnia dystrybucyjna blisko Warszawy dla usprawnienia procesów operacyjnych WDT Group
21 sierpnia 2024
Kraków magazynowym milionerem
Firma doradcza AXI IMMO prezentuje analizę krakowskiego rynku magazynowego.
13 sierpnia 2024
AXI IMMO publikuje raport – Rynek Magazynowy w Polsce w I połowie 2024 r.
Rynek magazynowy w Polsce ponownie nabiera wiatru w żagle. Ożywienie w popycie przy wysokim udziale renegocjacji.