+48 22 111 00 0148 22 50 58 440
Zgłoś Ofertę ENG
header

Inwestorzy wracają do biurowców

W pierwszym półroczu 2010 r. wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła około 570 mln EUR. Największe w tym roku transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych to: zakup centrum handlowego Arkadia w Warszawie przez Unibail-Rodamco za 102 mln EUR, kupno nowoczesnych biurowców Horizon Plaza, Grunwaldzki Center, Trinity Park III i Millennium Park przez niemieckie otwarte fundusze inwestycyjne (odpowiednio Union Investment, RREEF, SEB Asset Management i Commerz Real), a także kupno nieruchomości logistycznych Panattoni przez fundusz AEW Europe za 91 mln EUR.

W minionych miesiącach dominowały transakcje kupna — sprzedaży nowoczesnych biurowców i centrów handlowych, chociaż na rynku miały miejsce również dwie znaczące transakcje dotyczące nieruchomości magazynowych. Pod względem wartości zamkniętych transakcji dominowała Warszawa — w przypadku budynków biurowych, chociaż bardzo znacząca transakcja została również zawarta we Wrocławiu (Grunwaldzki Center — za 77 mln euro). Biorąc pod uwagę liczbę transakcji, które są obecnie w fazie due diligence (analizy inwestycji), rynek wciąż nabiera tempa, a łączna wartość transakcji z pewnością znacznie przekroczy poziom z 2009 r. — prognozuje Piotr Mirowski, menedżer w dziale doradztwa inwestycyjnego Colliers International.

Wobec ożywienia na europejskich rynkach leasingowych Polska utrzymała pozycję lidera wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej, oferując wysokiej klasy obiekty po atrakcyjnej cenie. Wciąż najchętniej wybieranym przez zagraniczne fundusze miastem jest Warszawa. Ale coraz większym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych cieszy się również Wrocław. W minionych miesiącach, podobnie jak w 2009 r., inwestorzy interesowali się wysokiej klasy obiektami zajmowanymi przez wiarygodnych najemców. Wartość transakcji zawartych w I półroczu 2010 r. to około 80 proc. całkowitej wartości z 2009 r.

Natomiast rynek nieruchomości niższej klasy wciąż charakteryzuje się małą płynnością ze względu na utrudniony dostęp do finansowania inwestycji i niższe od oczekiwanych przez inwestorów stopy zwrotu. Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl.

Powiązane wpisy