+48 22 111 00 0148 22 50 58 440
Zgłoś Ofertę ENG
header

Dla najemców liczy się głównie cena magazynów

Spowolnienie gospodarcze zmieniło wymagania klientów centrów logistycznych. Głównie cenowe.

Kryzysowa optymalizacja to przede wszystkim cięcie kosztów. Na rynku nieruchomości raz jest czas najemców, raz wynajmujących. W przypadku magazynów teraz to deweloperom zależy bardziej.

Szacuje się, że nadal 18-20 proc. powierzchni magazynowej świeci pustkami. W tej sytuacji deweloperzy starają się najpierw wynająć gotowe obiekty, a jeśli budują nowe, to na konkretne zamówienie — opowiada Dariusz Doroś, dyrektor logistyki magazynowej w Schenkerze.

Spowolnienie gospodarcze i związane z nim zmiany planów inwestycyjnych deweloperów powierzchni magazynowej zmieniło też podejście najemców. Nie zmienił się, co prawda, sposób zarządzana powierzchnią magazynową i jej rola w łańcuchu dostaw, ale wymagania stawiane wynajmującym i deweloperom. Najwyraźniej widać to w przypadku obiektów stawianych na konkretne zamówienie — klienci jeszcze bardziej zwracają uwagę na ich jakość i cenę.

Przy budowie nowych magazynów nadal najbardziej liczą się izolacyjność budynków, ich wysokość, rodzaj i wytrzymałość posadzki, siatka słupów czy liczba doków. Coraz częściej najemcy poszukują jednak obiektów z wszelkiego rodzaju rozwiązaniami ekologicznymi.

Z drugiej strony, wzrosły wymagania deweloperów co do czasu, na który zawiera się kontrakty przy projektach realizowanych na konkretne zamówienia. Uznawany jeszcze do niedawna za standard trzyletni okres wynajmu jest dziś dla deweloperów zbyt krótki, by finansować tego rodzaju inwestycje. Sytuacja ta nie dotyczy jednak pustostanów, w przypadku których deweloperzy są zdecydowanie bardziej elastyczni — dodaje Dariusz Doroś.

Kryzys przymusił przedsiębiorców do bardziej precyzyjnego zarządzania kosztami.

Optymalizacja kosztów zamieniła się w ich minimalizację, co niekoniecznie dobrze wpłynęło na efektywność procesów. Wiele firm wróciło do zarządzania magazynem we własnym zakresie. Zaczęto też wdrażać tzw. operacje in-house, czyli zlecać ich wykonywanie operatorowi logistycznemu, ale w magazynie należącym do zleceniodawcy. Oczywiście, znajdzie się uzasadnienie każdego z tych zjawisk, nie zmienia to jednak faktu, że za usługi magazynowe klienci chcą płacić coraz mniej. Operatorzy logistyczni muszą zaś działać elastycznie, aby nadal pozostać w grze — mówi Olga Aniszczuk, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju DSV Solutions. (…), ŹRÓDŁO: Puls Biznesu, www.pb.pl

Powiązane wpisy