+48 22 111 00 0148 22 50 58 440
Zgłoś Ofertę ENG
header
Publikacje

Poniżej znajdują się oferty z regionu.

Raport – Rynek magazynowy w III kwartale 2017 r. w Polsce

AXI IMMO Rynek magazynowy w III kwartale 2017 rynek powierzchni magazynowych w Polsce

Raport – Rynek magazynowy w III kwartale 2017 r. w Polsce

AXI IMMO Rynek magazynowy w III kwartale 2017 rynek powierzchni magazynowych w PolsceZmiany na rozgrzanym rynku magazynowym. Deweloperzy aktywni, ale mniej skłonni do ryzyka: spadający udział spekulacji i wzrost czynszów w wybranych lokalizacjach.

(więcej…)

Eksperci działu Office AXI IMMO: Biuro dla firmy IT – czego oczekuje pracownik

Biura do wynajęcia dla fim IT

Eksperci działu Office AXI IMMO: Biuro dla firmy IT – czego oczekuje pracownik

Tylko w Warszawie 10% najemców biur to firmy z sektora IT. Jest to jeden z najdynamiczniej rosnących segmentów klientów na rynku i jednocześnie jeden z najbardziej wymagających. Doświadczeni programiści czy administratorzy systemów to pracownicy poszukiwani przez wielu pracodawców. Biuro staje się jednym z elementów walki o IT talenty. Wskazówki, jak je przygotować, aby spełniało oczekiwania tej szczególnie wymagającej grupy zawodowej oraz ile taki projekt kosztuje przygotowali eksperci działu Office AXI IMMO.

Biura do wynajęcia dla fim IT Nad Wisłę w poszukiwaniu doświadczonych informatyków ściągają firmy z całego świata i otwierają kolejne centra IT i R&D. Preferowane przez ten sektor lokalizacje biurowe to Warszawa i Wrocław, który już dziś nazywany jest polską Doliną Krzemową. Duże centra IT otwierają się również w Krakowie, Katowicach czy Gdańsku. Wśród największych najemców z sektora IT w Polsce wymienić możemy firmy: Atos, Dolby, Capgemini, IBM, Nokia, Opera Software, Accenture, Ericsson i wiele innych.

Co jest ważne dla pracownika sektora IT?

Dzisiejsze biura projektowane dla firm z sektora IT wyróżnia ponadprzeciętne wyposażenie powierzchni, zaawansowane rozwiązania techniczne i technologiczne. Firmy inwestują w wysoki standard, bo biuro ma być miejscem, które definiuje kulturę organizacji i pobudza kreatywne myślenie. Z badań przeprowadzonych przez Kelly Global Workforce Index wynika, że pracownicy IT w większym stopniu niż pracownicy innych sektorów cenią sobie środowisko pracy (66% IT, 57% inne branże) i dostęp do najbardziej nowoczesnego wyposażenia w biurze (63% IT oraz 46% inne branże). W sektorze IT mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Specjaliści IT ( z reguły to mężczyźni w wieku 25-35 lat) swojego przyszłego pracodawcę często wybierają przez pryzmat dodatkowych benefitów, wśród których wysokie miejsce zajmuje lokalizacja i standard biura. Nic więc dziwnego, że firmy z branży robią wszystko, aby to ich biuro wyróżniało się spośród wielu innych. Inspiracje czerpią z zagranicy, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powierzchnie biurowe zaprojektowane na potrzeby największych graczy na rynku informatycznym (takich, jak Apple, Google czy Microsoft) są przykładem najbardziej nowoczesnego podejścia do aranżacji powierzchni biurowej. Standardem biur dla kadry IT są duże strefy wspólne, przestronne kuchnie, sale gier i relaksu, konsole gier czy nawet miejsca przeznaczone na drzemkę.

Nowinki technologiczne w biurze do wynajęcia dla IT

Warto podkreślić, że w standardzie powierzchni biurowej dla IT uwzględnione są najnowsze rozwiązania technologiczne, począwszy od serwerowni po zautomatyzowane sale konferencyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny. W tego typu przestrzeniach szczególną uwagę przywiązuje się również do zapewnienia odpowiedniej akustyki poszczególnych stref, oświetlenia, designerskich, ale jednocześnie ergonomicznych mebli – komentuje Martin Lipiński, Dyrektor Działu Office w AXI IMMO. Przestrzenią ważną dla pracowników stają się także otoczenie biura, w tym dostępność klubów fitness, restauracji, usług oraz zagospodarowanie terenu zielenią. To tych stref zieleni i usług szczególną uwagę przywiązuje się wówczas, gdy firma jest jedynym najemcą biurowca lub kilku biurowców tworzących jeden kampus, a takie sytuacje w branży IT nie są rzadkością, czego doskonałym przykładem są krakowskie biura takich marek jak Nokia czy Motorola. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest zaangażowanie pracownika w proces projektowania i aranżacji przestrzeni biurowej. Specjaliści IT spędzają w biurze większą część dnia, dlatego chcą mieć wpływ na jego wygląd. Biura współtworzone przez pracowników mają lepszą funkcjonalność i są dopasowane to trybu i charakteru pracy danej firmy.

Biuro dla IT – ile to kosztuje?

Biura dla firmy IT to wyzwanie, przed którym staje wiele dyrektorów administracyjnych. Ponadprzeciętne zapotrzebowanie na infrastrukturę techniczną, dodatkowe systemy bezpieczeństwa, nowinki techniczne, wysoka jakość materiałów i designerskie wykończenie wnętrz podnoszą cenę wykończenia metra kwadratowego powierzchni biurowej. Szacuje się, że koszty „fit out” przestrzeni projektowanej dla branży IT są wyższe od przeciętnego biura średnio o 20 do 30%. Minimalna stawka kształtuje się na poziomie 400 EUR/mkw. Dodatkowo, koszt wyposażenia meblowego stanowiska pracy przekracza 1500 EUR. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne, dobrze zaprojektowane biuro to inwestycja, która zwraca się w czasie, bo poprawia efektywność pracy i wspiera firmę w rekrutacji talentów – podsumowuje Martin Lipiński.

Dwa centra serwisowo-biurowe dla samochodów ciężarowych

Dwa centra serwisowo-biurowe dla samochodów ciężarowych

7R Logistic SA zbuduje a następnie wynajmie spółce MAN Truck& Bus dwa centra serwisowo-biurowe dla samochodów ciężarowych i autobusów w północnej części Warszawy i w okolicach Krakowa. W czerwcu br. spółka 7R Logistic rozpoczęła budowę obiektu przemysłowo-biurowego pod Radzyminem. Planowany termin oddania do użytku inwestycji to grudzień 2012. 7R Logistic jest zarówno deweloperem, wynajmującym i zarządcą obiektu.

Metro Group otwiera nową platformę logistyczną

Metro Group otwiera nową platformę logistyczną

Platforma logistyczna posiada powierzchnię 14 tys. mkw. Zarządza nią firma ID Logistics, która w Polsce ma ponad 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej - donosi dlahandlu.pl.

Centrum logistyczne będzie źródłem zaopatrzenia dla Metro Group w segmentach: spożywczym, odzieżowym oraz elektroniki. Wcześniej firma zaopatrywała się bezpośrednio u swoich dostawców. W marcu tego roku firma ID Logistics informowała o wynajęciu 15 tys. mkw powierzchni magazynowej oraz biurowej w PointPark Mszczonów. ID Logistics będzie odpowiadać za pełną dystrybucję, magazynowanie i transport. AXI IMMO doraczał ID Logistics w wyborze powierzchni magazynowej.

 

Źródło: www.propertynews.pl

Koniec recesji na globalnym rynku nieruchomości biurowych i wzrost czynszów

Koniec recesji na globalnym rynku nieruchomości biurowych i wzrost czynszów

W drugim półroczu 2010 r. ożywił się popyt, spadła podaż a czynsze wzrosły o 1 proc. Rosnące stawki czynszu potwierdzają poprawę optymizmu przedsiębiorców w coraz większej liczbie państw. Ożywienie nadal dotyczy najlepszych nieruchomości i jest najbardziej zauważalne w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi. Nastąpiło odwrócenie utrzymującego się w 2009 r. trendu spadkowego czynszów na globalnym rynku najmu powierzchni biurowych. Silniejszy popyt wynikający z ożywienia działalności gospodarczej powodował wzrost czynszów w coraz większej liczbie państw. Liderem tych zmian był region Azji i Pacyfiku, gdzie czynsze wzrosły w ciągu roku o 8 proc. W Hongkongu - najdroższym mieście świata - oraz w Pekinie wzrost wyniósł odpowiednio 51% i 48%. Wzrost na poszczególnych rynkach był bardzo zróżnicowany. Niektóre najbardziej dojrzałe rynki, w tym Londyn i Nowy Jork, mogą pochwalić się silnym wzrostem, ale najważniejsze rynki wschodzące również odnotowały podobne, a niekiedy nawet większe ożywienie. W Europie do wzrostu czynszów przyczynił się głównie Londyn. W dzielnicach City i West End zwiększył się optymizm najemców, a wobec spadku podaży czynsze wzrosły najsilniej. Najdroższą lokalizacją w Europie i drugą najdroższą na świecie był podrynek West Endu w Londynie. Moskiewski COB zajął drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. W obu Amerykach wyjątkowo wysoki wzrost czynszów sięgający 50% w Rio de Janeiro oraz silne ożywienie w Nowym Jorku wskazują na napawający optymizmem trend wzrostowy czynszów w 2010 r. Miasta te były także dwiema najdroższymi lokalizacjami na obu kontynentach i zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce w skali globalnej (...). Źródło: www.kompasinwestycji.pl

Najlepsze lokalizacje dla biznesu w stolicy

Najlepsze lokalizacje dla biznesu w stolicy

60% nowo rejestrowanych spółek w Warszawie na swoje siedziby wybiera Śródmieście, Mokotów i Wolę - wynika z analizy Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Mimo że Warszawa liczy 18 dzielnic to właśnie w tych trzech dzielnicach najczęściej swoje siedziby mają spółki, aż 54% wszystkich spółek działających w Warszawie i 60 % nowo rejestrowanych.

Liderem jest Śródmieście, gdzie siedzibę firmy lokuje 30,5 % nowo powstających spółek, na drugim Mokotów z wynikiem 15,88%, a na trzecim Wola z wynikiem 13,83% (...). Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Grunty pod inwestycje coraz lepiej się sprzedają

Grunty pod inwestycje coraz lepiej się sprzedają

Specjaliści rynku nieruchomości oceniają, że kryzys na deweloperskim rynku nieruchomości w największych miastach to już przeszłość. Deweloperzy wykazują duże zainteresowanie gruntami pod budowę, a ceny działek wynoszą od 15 do 20 proc. kosztów inwestycji. Szacuje się, że w 2011 roku można spodziewać się nowych transakcji zakupu działek i nieruchomości, rozpoczęcia kolejnych nowych inwestycji mieszkaniowych, biurowych, handlowych i magazynowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty hotelowe. Na polski rynek wrócili inwestorzy, którzy wycofali się w czasie kryzysu, pojawiły się również nowe firmy. Do realizacji projektów, przekraczających możliwości finansowe jednego inwestora, powoływane są spółki typu joint venture. Lista umów przedwstępnych lub projektów rozpoczętych, a mających "wysokie prawdopodobieństwo" zawarcia w I połowie 2011 r., liczy ponad 30 pozycji. Źródło: Kompas Inwestycji, www.kompasinwestycji.pl

Rośnie popyt na biura

Rośnie popyt na biura

Na rynek biurowy wraca koniunktura. W całym kraju rośnie popyt na wynajem i ruszają nowe inwestycje. Pierwsze oznaki ożywienia pojawiły się blisko pół roku temu wraz z poprawą sytuacji na runku najmu. W kolejnych miesiącach ożywili się deweloperzy. Podsumowanie roku 2010 na rynku biurowym wypadnie więc całkiem dobrze. Na rynku najmu większość umów zawieranych w 2010 r. dotyczyła renegocjacji i przedłużenia dotychczasowych umów. W ostatnich trzech miesiącach, w stolicy zawarto umowy najmu na prawie 152 tys. mkw. z czego większość stanowiły właśnie renegocjacje. Największy kontrakt związany z przedłużeniem najmu dotyczył ponad 38 tys. mkw. w warszawskim biurowcu Lipowy Office Park, a zawarł go bank Pekao. Z kolei Grupa Aviva, która wynajęła ponad 13 tys. mkw. w kompleksie Platinium Business Park zawarła największą nową umowę najmu na stołecznym rynku. Renegocjacje i przedłużenia najmu stanowią obecnie blisko 35 proc. wszystkich zawieranych umów. Ponadto rośnie liczba kontraktów przedwstępnych, zawieranych jeszcze na etapie budowy. Ich udział wynosi już ponad 14 proc. Dla porównania, jeszcze trzy miesiące temu transakcje tego typu stanowiły zaledwie 2,3 proc. wszystkich zawieranych umów. Zdaniem ekspertów rośnie popyt na mniejsze biura. Ponadto coraz więcej firm poszukuje lokali o wysokim standardzie. W dalszym ciągu najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Najemcy poszukują więc biur z dobrym dojazdem, położonych dalej od centrum. Coraz większym zainteresowaniem firm cieszą się także powierzchnie w parkach biznesowych, takich jak np. warszawskie Poleczki Business Park czy Business Garden. Lokowanie firmy w takich obiektach pozwala bowiem na optymalizację kosztów adaptacji przestrzeni biurowej. Parki biznesowe oferują bowiem wiele funkcji jednocześnie. Mają biura, sale konferencyjne, punkty usługowe parkingi, restaurację, a nawet poczty i hotele. Do dobrych wiadomości trzeba również zaliczyć wzrost podaży powierzchni biurowej w stolicy i w innych dużych miastach. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy poza Warszawą oddano prawie 160 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych. Eksperci firmy szacują ponadto, że na ukończeniu jest kolejne 55 tys. mkw. (…) Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Magazyny: Czas na rozwój

Magazyny: Czas na rozwój

Rok 2010 był okresem stabilizacji na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych. Według ekspertów przyszły będzie podobny. Zainteresowanie nowymi powierzchniami magazynowymi od 12 miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie, gdyż najemcy wciąż są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji.
Rok 2010 upłynął pod znakiem budów na zamówienie konkretnych najemców, zwykle po zawarciu wieloletniego kontraktu. Takie umowy określa się skrótem BTS od angielskiego built to suite. Największą umowę najmu w 2010 r. w Polsce podpisał deweloper Panattoni Europe, który w Gliwicach wybuduje dla sieci hipermarketów Tesco magazyn o powierzchni 57 tys. mkw. W 2010 r. rozpoczęliśmy także budowę fabryki w Rzeszowie (32,5 tys. mkw.) dla producenta drobnego sprzętu domowego Zelmer. To pierwszy obiekt Panattoni Europe realizowany w specjalnej strefie ekonomicznej i w rejonie Podkarpacia - mówi Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Panattoni Europe. Firma ta buduje także na warszawskim rynku i to nie mało. Nowe obiekty typu BTS powstają w Ożarowie i Święcicach. Trwa też budowa kolejnych części Żerań Park II i Good Point Puławska, które łącznie będą miały nieco ponad 68 tys. mkw.
Pod Toruniem natomiast grupa Goldman buduje magazyn o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Jego najemcą została należąca do Japończyków logistyczna firma Nissan. Nowy magazyn typu BTS powstaje także na Śląsku. Buduje go spółka Segro Poland. Obiekt będzie miał 8 tys. mkw. Najemca, firma HL Display będzie mogła z niego korzystać już w marcu 2011 r. - informuje Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną. Z inwestycjami typu BTS przystopowała natomiast firma ProLogis, która w 2010 r. skupiła się głównie na wynajmie istniejącej już powierzchni magazynowej. ProLogis w trzech kwartałach 2010 r. wynajął ponad 511 tys. mkw., czyli o 129 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - mówi Bartosz Mierzwiak, wiceprezes ProLogis w Polsce. Największe umowy podpisano z firmą Moto-Profit, która w ProLogis Park Chorzów wynajęła ponad 20 tys. mkw. i ze spółką Stock Polska, która w ProLogis Park Piotrków II zajmie 17,5 tys. mkw. Prawdopodobnie miesięczne czynsze za wynajem powierzchni magazynowych utrzymają się na tym samym poziomie, czyli około 5,5 EUR za mkw. w Warszawie, 4,5 EUR za mkw. w Krakowie i około 3,8 EUR we Wrocławiu. Jednak wobec ograniczonej podaży powierzchni (wciąż będą realizowane głównie inwestycje typu BTS) możliwe są pewne wzrosty stawek najmu. W noworocznych postanowieniach deweloperów magazynowych przeważają plany rozwoju i udoskonalania strategii przyjętych w 2010 r. Panattoni Europe stawia na budowanie obiektów przeznaczonych na potrzeby firm zajmujących się sprzedażą detaliczną, Segro na rozbudowę parków logistycznych w Gliwicach, Poznaniu i Strykowie oraz poszerzanie oferty rynkowej o tzw. small boxy. Pierwsze w Polsce small boxy, czyli moduły o minimalnej powierzchni do wynajęcia 500 mkw. powstaną już wkrótce w podwarszawskim Nadarzynie. Dobrej myśli jest także Michael Shapiro, prezes spółki MLP Group, która ma magazyny m.in. w Pruszkowie, Tychach i Poznaniu. Mamy nadzieję, że rok 2011 przyniesie nam finalizację większości przetargów, a co za tym idzie zwiększenie wynajętej powierzchni. Przygotowujemy się na wzrost zapotrzebowania ze strony klientów , dlatego już teraz rozglądamy się za nowymi terenami pod budowę - zaznacza Michael Shapiro. Na wynajmie istniejącej powierzchni magazynowej i realizacji nowych inwestycji, głównie BTS, skupi się również firma ProLogis. Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Magazyny bez zmian

Magazyny bez zmian

Deweloperzy chętniej budują magazyny na zamówienie. To daje pewność, że nie powiększą i tak wysokiego wskaźnika pustostanów. w porównaniu z pierwszym półroczem w III kwartale 2010 nieco wzrosła ilość powierzchni magazynowych oddawanych do użytku. Ukończono prawie 90 tys. mkw. nowoczesnych magazynów, w tym kolejną fazę projektu Ideal Idea w I strefie warszawskiej oraz drugi budynek w Panattoni Park Ożarów. Dzięki temu podaż powierzchni magazynowej w stolicy zwiększyła się o 22,3 tys. mkw. i przekroczyła 2,42 mln mkw. Na rynkach regionalnych oddano do użytku cztery budynki: Centrum Logistyczne Kowale firmy 7R Logistic w Gdańsku, Panattoni Park Czeladź na Górnym Śląsku, drugi budynek w Panattoni Park Wrocław oraz magazyn typu BTS zbudowany przez Panattoni dla firmy HM w Gądkach pod Poznaniem. Ich łączna powierzchnia przekracza 67 tys. mkw. Głównie na zamówienie Na koniec III kwartału znajdowało się w budowieokoło 290 tys. mkw., z czego blisko 105 tys. mkw. weszło w fazę realizacji w ostatnim kwartale. Trudności w pozyskaniu finansowania powodują, że deweloperzy chętniej budują obiekty typu BTS, czyli na zamówienie konkretnego klienta. Obecnie na rynku warszawskim budowane są dwa obiekty BTS, oba przez firmę Panattoni: w Ożarowie i Święcicach, które łącznie dostarczą nieco ponad 68 tys. mkw. (…) Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Przy autostradach bez zmian

Przy autostradach bez zmian

Kryzys nie dotknął cen gruntów inwestycyjnych w pobliżu planowanych autostrad. 1/2 Ceny transakcyjne gruntów inwestycyjnych mimo kryzysu systematycznie w górę. 2/2 Ceny transakcyjne gruntów inwestycyjnych (przeznaczenie magazyny, produkcja).

Tereny w okolicach autostrady A2 w promieniu 30 km na zachód od Warszawy. Podczas gdy w latach 2008 – 2009 ceny transakcyjne gruntów inwestycyjnych w Polsce uległy wyraźnym spadkom, a transakcje sprzedaży nieruchomościami gruntowymi należały do rzadkości, rynek gruntów inwestycyjnych w okolicach planowanych budów autostrad zachowywał się inaczej.

Zagłębie magazynowe i produkcyjne aglomeracji warszawskiej, jakim stają się tereny na odcinku planowanej autostrady A2 od zachodniej granicy województwa mazowieckiego w kierunku Warszawy uchroniło się przed kryzysem. W okresie spadków cen w innych segmentach rynku nieruchomości ceny transakcyjne gruntów inwestycyjnych nie tylko nie spadały, ale systematycznie wzrastały. Choć w I połowie 2009 roku tempo wzrostu było nieznaczne to, już w drugiej połowie 2009 roku obserwowano coraz większe wzrosty cen transakcyjnych a z początkiem 2010 roku można było już mówić o wyraźnym ożywieniu sprzedaży gruntów w tym rejonie. Porównując ceny transakcyjne gruntów pod inwestycje magazynowe i produkcyjne zlokalizowanych w sąsiedztwie planowanej autostrady A2 w promieniu około 30 km na zachód od stolicy z okresem analogicznym ubiegłego roku można ocenić, że ceny transakcyjne gruntów wzrosły średnio o 15% - 20%.


Najwyższe ceny osiągały grunty w okolicach planowanych powiązań autostrady A2 z drogami publicznym na terenie Mazowsza, tj. węzeł Wiskitki, węzeł Tłuste, węzeł Pruszków, węzeł Konotopa, gdzie ceny gruntów w miarę zbliżania się lokalizacji w kierunku Warszawy osiągały poziom nawet ponad 400 zł/m2 gruntu. Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Centra handlowe czekają na lepsze czasy

Centra handlowe czekają na lepsze czasy

Deweloperzy nadal ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji na europejskim rynku centrów handlowych.

Średnio na 1 tys. mieszkańców z 27 krajów Unii Europejskiej przypada 231 mkw. powierzchni handlowej. W pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. na wszystkich rynkach europejskich przybyło ok. 2,1 mln mkw. powierzchni handlowej, czyli o 30 proc. mniej niż w tym samym okresie 2009 r. To wynik najgorszy od 2005 r. Od początku roku w Europie otwarto jedynie 64 centra handlowe.

Średnio na 1 tys. mieszkańców z 27 krajów Unii Europejskiej przypada 231 mkw. powierzchni handlowej. W dziesięciu europejskich krajach — m.in. w Czechach, Irlandii i na Węgrzech w minionym półroczu nie otwarto ani jednego centrum handlowego. (…)

Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Pustostany nie straszą

Pustostany nie straszą

W tym roku fundusze nieruchomości już wydały na polskie obiekty magazynowe 200 mln EUR, a do końca roku planują drugie tyle.

Na rynek magazynowy powróciły pieniądze. Dość zaskakująco może zabrzmieć oparta na ścisłych danych informacja, że jedną z dziedzin, w których Polska odnotowuje dużą aktywność zagranicznych inwestorów, jest branża deweloperów magazynowych. Zaskakująco dlatego, że dostała ona ciężkie baty podczas kryzysu. Jednak najgorsze minęło i rynek ten powoli odrabia straty.

Mimo apokaliptycznych wizji braku w najbliższych latach inwestycji, statystyki pokazują, że popyt na magazyny rośnie, banki udzielają kredytów, a koparki poszły w ruch. Choć wskaźnik magazynowych pustostanów na poziomie 18 proc. straszy, to jednak są tacy, którzy nie boją się inwestować. Wspomniany niemały udział wolnych powierzchni spowodowało kilka rozdmuchanych inwestycji w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Wiele regionów notuje zerowy bądź najwyżej kilkuprocentowy wskaźnik pustostanów. (…)

Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

ożywienie w sektorze inwestycyjnym i najmu

ożywienie w sektorze inwestycyjnym i najmu

Już widać ożywienie w sektorze inwestycyjnym i najmu na rynku obiektów magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska pozostaje najsilniejszym rynkiem

W pierwszej połowie br. w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano poprawę na rynku inwestycji i najmu nieruchomości magazynowych. Pomimo wzrostu, wartość inwestycji nie przekroczyła poziomu sprzed kryzysu finansowego. Sytuacja w sektorze inwestycji w nieruchomości magazynowe wciąż pozostaje niepewna i zmienna.

W pierwszej połowie 2010 roku rynek inwestycji w sektorze nieruchomości magazynowych na trzech głównych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż rozwijał się nierówno. Najsilniejszy wzrost odnotowano w Polsce, między innymi dzięki sprzedaży portfela Panattoni w 2 kw. br. W porównaniu z I poł. 2009 roku, kiedy nie odnotowano żadnych transakcji, rok 2010 rozpoczął się zwiększoną aktywnością, jednakże wartość inwestycji spadła o 21% w porównaniu z i tak słabą II poł. 2009 roku. Poza głównymi rynkami, 96 milionów Euro zainwestowano w Chorwacji; jest to pierwsza większa transakcja zawarta w ciągu ostatnich lat pomimo znacznie ograniczonego dostępu do produktów inwestycyjnych na rynku i prawdopodobnie stanowi ona wyjątek na rynku. Stopy kapitalizacji w przypadku najlepszych nieruchomości zyskały dzięki ożywieniu i rosnącemu optymizmowi wśród inwestorów; w Czechach i Polsce w I poł. 2010 roku kompresja stóp wyniosła 25 pb. Poza tymi rynkami spadek stóp kapitalizacji był znaczny, np. w Bukareszcie o 150 pb, jednakże są to niedojrzałe rynki i zmiany w stopach kapitalizacji jak dotąd mają miejsce tylko na papierze. (…)

Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Warto się pospieszyć z renegocjacją warunków najmu

Warto się pospieszyć z renegocjacją warunków najmu

Zwiększyła się aktywność najemców zarówno w Warszawie jak i w innych miastach. W stolicy od stycznia do czerwca 2010 r. wynajęto prawie taka samą powierzchnię jak w całym roku 2009. Roku 2010 nie zakończymy tak dobrym wynikiem jak osiągnięty dwa lata temu, ale będzie on z pewnością dużo lepszy niż przed rokiem.

Zwiększyła się nie tylko liczba transakcji, ale i średnia wynajmowana powierzchnia. Najemcy podpisują nowe umowy lub renegocjują zawarte wcześniej, aby na dłużej zapewnić sobie niższe koszty i dogodniejsze warunki najmu. Przykładem jest największa w tym roku transakcja przedłużenia umowy najmu Pekao w kompleksie biurowym Lipowy Office Park w Warszawie.

Wiele firm, wykorzystując sprzyjającą koniunkturę, analizuje swoją sytuację w celu zoptymalizowania kosztów najmu. Czynsze są na niskim poziomie, ale czasu na renegocjacje nie pozostało zbyt wiele — spodziewamy się wzrostu stawek czynszu wraz ze spadkiem podaży nowej powierzchni biurowej w roku 2011. (…). ŹRÓDŁO: Puls Biznesu, www.pb.pl

Dla najemców liczy się głównie cena magazynów

Dla najemców liczy się głównie cena magazynów

Spowolnienie gospodarcze zmieniło wymagania klientów centrów logistycznych. Głównie cenowe.

Kryzysowa optymalizacja to przede wszystkim cięcie kosztów. Na rynku nieruchomości raz jest czas najemców, raz wynajmujących. W przypadku magazynów teraz to deweloperom zależy bardziej.

Szacuje się, że nadal 18-20 proc. powierzchni magazynowej świeci pustkami. W tej sytuacji deweloperzy starają się najpierw wynająć gotowe obiekty, a jeśli budują nowe, to na konkretne zamówienie — opowiada Dariusz Doroś, dyrektor logistyki magazynowej w Schenkerze.

Spowolnienie gospodarcze i związane z nim zmiany planów inwestycyjnych deweloperów powierzchni magazynowej zmieniło też podejście najemców. Nie zmienił się, co prawda, sposób zarządzana powierzchnią magazynową i jej rola w łańcuchu dostaw, ale wymagania stawiane wynajmującym i deweloperom. Najwyraźniej widać to w przypadku obiektów stawianych na konkretne zamówienie — klienci jeszcze bardziej zwracają uwagę na ich jakość i cenę.

Przy budowie nowych magazynów nadal najbardziej liczą się izolacyjność budynków, ich wysokość, rodzaj i wytrzymałość posadzki, siatka słupów czy liczba doków. Coraz częściej najemcy poszukują jednak obiektów z wszelkiego rodzaju rozwiązaniami ekologicznymi.

Z drugiej strony, wzrosły wymagania deweloperów co do czasu, na który zawiera się kontrakty przy projektach realizowanych na konkretne zamówienia. Uznawany jeszcze do niedawna za standard trzyletni okres wynajmu jest dziś dla deweloperów zbyt krótki, by finansować tego rodzaju inwestycje. Sytuacja ta nie dotyczy jednak pustostanów, w przypadku których deweloperzy są zdecydowanie bardziej elastyczni — dodaje Dariusz Doroś.

Kryzys przymusił przedsiębiorców do bardziej precyzyjnego zarządzania kosztami.

Optymalizacja kosztów zamieniła się w ich minimalizację, co niekoniecznie dobrze wpłynęło na efektywność procesów. Wiele firm wróciło do zarządzania magazynem we własnym zakresie. Zaczęto też wdrażać tzw. operacje in-house, czyli zlecać ich wykonywanie operatorowi logistycznemu, ale w magazynie należącym do zleceniodawcy. Oczywiście, znajdzie się uzasadnienie każdego z tych zjawisk, nie zmienia to jednak faktu, że za usługi magazynowe klienci chcą płacić coraz mniej. Operatorzy logistyczni muszą zaś działać elastycznie, aby nadal pozostać w grze — mówi Olga Aniszczuk, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju DSV Solutions. (…), ŹRÓDŁO: Puls Biznesu, www.pb.pl

Nowy raport ProLogis

Nowy raport ProLogis

ProLogis opublikował nowy raport badawczy dotyczący stanu rynku nieruchomości w Europie, zatytułowanego „Zwiastuny ożywienia” („Glimmers of Recovery”).

Raport jest oparty na statystycznych danych rynkowych i danych uzyskanych z innych źródeł, w tym specjalistów rynkowych ProLogis (market officers), agencji pośrednictwa i grup zajmujących się badaniami rynku. Informacje dotyczą rynków obiektów dystrybucyjnych w Wielkiej Brytanii oraz Europie Północnej i Środkowej pierwszej połowie 2010 roku.

Według raportu, prawie w całej Europie liczba nowo oddanych inwestycji wciąż pozostawała na niskim poziomie. Wyjątek stanowi Europa Północna, choć i tam nowe budowy rozpoczynano głównie z myślą o konkretnych klientach. (…) Źródło: www.eurologistics.pl

W Łodzi i Warszawie zwiększa się popyt

W Łodzi i Warszawie zwiększa się popyt

Ostatnio wzrósł popyt na nasze powierzchnie biurowe, zarówno w Libra Business Centre w Warszawie, jak i w łódzkim Cross Point Radosław Sieroń, partner Mermaid Properties.W stolicy biura wynajmują duże firmy o ustabilizowanej pozycji na polskim rynku, a w Łodzi klienci, którzy chcą przenieść działalność z zagranicy do Polski — przede wszystkim sektor BPO.

Według mnie trwały powrót koniunktury zależy przede wszystkim od spokoju na rynku finansowym. Każde zawirowanie, np. takie jak niedawne wydarzenia w Grecji, natychmiast powoduje odłożenie decyzji o wynajmie. Takie umowy to zobowiązanie długookresowe, zwykle powyżej pięciu lat, więc firmy są bardzo ostrożne.

W Polsce głównym zagrożeniem dla koniunktury jest oczywiście rosnący dług publiczny. Rynki finansowe, zwłaszcza w świetle kryzysu greckiego, mogą odebrać sygnały o przekroczeniu kolejnych progów alarmowych jako ostrzeżenie przed angażowaniem się w naszym kraju. (…) Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl

Inwestorzy wracają do biurowców

Inwestorzy wracają do biurowców

W pierwszym półroczu 2010 r. wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła około 570 mln EUR. Największe w tym roku transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych to: zakup centrum handlowego Arkadia w Warszawie przez Unibail-Rodamco za 102 mln EUR, kupno nowoczesnych biurowców Horizon Plaza, Grunwaldzki Center, Trinity Park III i Millennium Park przez niemieckie otwarte fundusze inwestycyjne (odpowiednio Union Investment, RREEF, SEB Asset Management i Commerz Real), a także kupno nieruchomości logistycznych Panattoni przez fundusz AEW Europe za 91 mln EUR.

W minionych miesiącach dominowały transakcje kupna — sprzedaży nowoczesnych biurowców i centrów handlowych, chociaż na rynku miały miejsce również dwie znaczące transakcje dotyczące nieruchomości magazynowych. Pod względem wartości zamkniętych transakcji dominowała Warszawa — w przypadku budynków biurowych, chociaż bardzo znacząca transakcja została również zawarta we Wrocławiu (Grunwaldzki Center — za 77 mln euro). Biorąc pod uwagę liczbę transakcji, które są obecnie w fazie due diligence (analizy inwestycji), rynek wciąż nabiera tempa, a łączna wartość transakcji z pewnością znacznie przekroczy poziom z 2009 r. — prognozuje Piotr Mirowski, menedżer w dziale doradztwa inwestycyjnego Colliers International.

Wobec ożywienia na europejskich rynkach leasingowych Polska utrzymała pozycję lidera wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej, oferując wysokiej klasy obiekty po atrakcyjnej cenie. Wciąż najchętniej wybieranym przez zagraniczne fundusze miastem jest Warszawa. Ale coraz większym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych cieszy się również Wrocław. W minionych miesiącach, podobnie jak w 2009 r., inwestorzy interesowali się wysokiej klasy obiektami zajmowanymi przez wiarygodnych najemców. Wartość transakcji zawartych w I półroczu 2010 r. to około 80 proc. całkowitej wartości z 2009 r.

Natomiast rynek nieruchomości niższej klasy wciąż charakteryzuje się małą płynnością ze względu na utrudniony dostęp do finansowania inwestycji i niższe od oczekiwanych przez inwestorów stopy zwrotu. Źródło: Puls Biznesu, www.pb.pl.

Warszawskie biura pod lupą

Warszawskie biura pod lupą

W II kwartale 2010 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie powiększyły się o 72 300 mkw. i osiągnęły wielkość 3 382 200 mkw. Warsaw Research Forum opublikował dane dotyczące warszawskiego rynku powierzchni biurowych za II kw. 2010 r. Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków , dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej. - W II kwartale 2010 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie powiększyły się o 72 300 mkw. i osiągnęły wielkość 3 382 200 mkw. Nowe obiekty zostały oddane do użytkowania w strefach: Centrum, Wschodniej, Południowej Dolnej i Południowej Górnej. Największym obiektem oddanym do użytku była pierwsza faza kompleksu Poleczki Business Park (budynki A1 i A2, 45 000 mkw., w strefie Południowej Dolnej). Wciąż stosunkowo wysoka podaż oraz niższy niż w I kw. popyt spowodowały, iż współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymał się na poziomie ok. 8%. Najniższy wskaźnik pustostanów odnotowany został w strefach Północnej i Południowej Zachodniej (około 5%), a najwyższy – w strefie Południowej Dolnej (17%), co spowodowane było oddaniem do użytku dużego obiektu biurowego (Poleczki BP). - Łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 101 100 mkw., co stanowi 17% spadek. (...) ŹRÓDŁO: Puls Biznesu

Magazyn można dopasować do wielkości firmy

Magazyn można dopasować do wielkości firmy

MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWA, KTÓRE POTRZEBOWAŁY NIEWIELKICH MAGAZYNÓW, MIAŁY MARNE SZANSE NA ICH WYNAJĘCIE. TO SIĘ ZMIENIA. NA RYNKU MAGAZYNOWYM CORAZ POPULARNIEJSZA STAJE SIĘ BUDOWA NIEDUŻYCH OBIEKTÓW BIUROWO-MAGAZYNOWYCH (SMALL BUSINESS UNITS), KTÓRE MAJĄ UMOŻLIWIĆ MNIEJSZYM NAJEMCOM OTWORZENIE PUNKTÓW DYSTRYBUCJI BĄDŹ SPRZEDAŻY NA TERENIE WIĘKSZYCH MIAST I AGLOMERACJI. Głównym atutem takich obiektów jest atrakcyjna lokalizacja, dobra komunikacja z centrum miasta i trasami wylotowymi oraz bliskość transportu publicznego. Takie obiekty wyróżniają się też ciekawszą od standardowych magazynów architekturą. Bo dla ich najemców oprócz funkcjonalności, ważny jest też wygląd budynku, w którym powinno być miejsce na reprezentacyjne biuro wysokiej klasy. Minimalna powierzchnia, jaką można wynająć w obiektach Small Business Units (SBU), to 300 mkw. W tzw. tradycyjnych magazynach ten limit wynosi około 2,5 tys. mkw. Jednak ze względu na położenie SBU na obszarach największych miast, należy liczyć się z wyższym kosztem wynajmu niż w przypadku pozamiejskich, dużych magazynów. Wynika to zarówno z wyższych cen gruntów w miastach, jak i z wyższego kosztu realizacji inwestycji. (...) ŹRÓDŁO: Puls Biznesu

Magazyny budzą się ze snu

Magazyny budzą się ze snu

Europa Środkowa nadal zajmuje ważne miejsce na mapie nieruchomości magazynowych i pomimo recesji światowej gospodarki na rynku tym zawarto szereg znaczących transakcji. W 2009 r. wynajęto ok. 1,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co jest wynikiem porównywalnym z ilością powierzchni wynajętej w ubiegłym roku we Francji (1,6 mln mkw.), której rynek w tym sektorze uznawany jest za najlepiej rozwinięty w Europie. W porównaniu z poprzednimi latami podaż w Europie Zachodniej w 2009 r., podobnie jak popyt, była bardzo niska. Pomimo spadku aktywności na rynku budowlanym oraz najmu region Europy Środkowej osiągnął w 2009 r. swój trzeci najlepszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. (...) ŹRÓDŁO: www.pb.pl

Nieruchomości komercyjne znów na topie

Nieruchomości komercyjne znów na topie

Galerie handlowe i biurowce ponownie w centrum zainteresowania. Magazyny w odstawce. W Europie rośnie wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne, choć inwestorzy są ostrożni i najchętniej inwestują na rodzimych rynkach. Według raportu Europen Quarterly, w ostatnim kwartale 2009 r. wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wzrosła do 20,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 26 proc. w stosunku do 16,4 mld EUR w III kw. ubiegłego roku. To przede wszystkim wynik wzmożonej aktywności inwestorów we Francji, Włoszech, Skandynawii i w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Zwiększyła się nie tylko wartość, ale także liczba zawieranych umów. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na największych rynkach europejskich — w Wielkiej Brytanii i Niemczech — gdzie zmniejszyła się wielkość inwestycji w nieruchomości komercyjne. Rekordowy wzrost o 145 proc. — z 1,6 mld EUR w III kw. do 3,9 mld EUR w IV kw. 2009 r. — odnotowano na rynku nieruchomości komercyjnych we Francji. Duży wzrost widoczny był także we Włoszech (432 proc.), Skandynawii (113 proc.) oraz Europie Środkowej i Wschodniej (215 proc.). Z kolei w Wielkiej Brytanii wartość inwestycji spadła o 7 proc. (do 6,4 mld funtów), a w Niemczech o 3 proc. (do 3,1 mld EUR). Mimo że Polska radziła sobie całkiem nieźle z kryzysem, nie miało to bezpośredniego przełożenia na liczbę i wielkości inwestycji na rynku nieruchomości.

Niebezpieczne hamowanie na rynku powierzchni magazynowych

Niebezpieczne hamowanie na rynku powierzchni magazynowych

Jeśli nie zostaną rozpoczęte nowe inwestycje, to już w połowie 2010 roku może zabraknąć atrakcyjnej powierzchni na wynajem w wielu regionach Polski. Jak pokazują dane przygotowane przez firmę, przyrost podaży powierzchni magazynowej w roku 2009 wyhamował. Na rynek weszło blisko o połowę mniej powierzchni magazynowej niż w roku ubiegłym.Oznacza to, że na skutek wycofania się inwestorów z realizacji projektów spekulacyjnych w ubiegłym roku na rynek weszło jedynie ok. 857.000 mkw. nowej powierzchni magazynowej. Całkowite zasoby magazynów w Polsce wyniosły nieco ponad 6 mln mkw. Deweloperzy nie tylko zaprzestali spekulacyjnej budowy hal magazynowych, ale także zrezygnowali z powiększania swoich banków ziemi. Nawet spadające ceny gruntów przemysłowych nie zachęciły ich do wznowienia zakupów. Zachowawcze podejście do rozszerzania oferty wynikało ze znacznego spadku aktywności najemców oraz z trudności w dostępie do kapitału. Warunkiem koniecznym do rozpoczynania nowych inwestycji było w 2009 roku zabezpieczenie części powierzchni umowami najmu (pre-lease) jeszcze na etapie planowania projektów. Popyt zmniejszył się w tym czasie dwukrotnie w porównaniu do roku poprzedniego i wyniósł 765.000 mkw. (...) ŹRÓDŁO: www.kompasinwestycji.pl

Więcej nowej powierzchni?

Więcej nowej powierzchni?

Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła 6 mln m.kw. w 2009 roku. Pod koniec 2009 roku w budowie było jedynie 159 tys. m.kw. nowej powierzchni magazynowej, w porównaniu do ponad 1 mln m.kw. rok wcześniej. "Zgodnie z oczekiwaniami, dynamika wzrostu nowych powierzchni magazynowych zdecydowanie spadła w 2009 w wyniku wycofywania się inwestorów z projektów o charakterze spekulacyjnym. W 2009 na rynek trafiło ok. 857 tys. m.kw. nowej powierzchni magazynowej, o blisko połowę mniej niż w poprzednim roku. Całkowita wielkość powierzchni magazynowych w Polsce na koniec 2009 roku przekroczyła 6 mln m.kw." - czytamy w raporcie. Analitycy wskazują, że spadła również zdecydowanie do 539 tys. m.kw. wielkość nowo wynajętych powierzchni w 2009 roku, wobec aż 1,54 mln m.kw. rok wcześniej. (...) ŹRÓDŁO: https://eurologistics.pl/

Panattoni specjalistą od BTS

Panattoni specjalistą od BTS

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni magazynowej w Polsce, podsumował rok 2009 r. Deweloper wynajął łącznie ponad 250 tys. m2 powierzchni magazynowo-biurowej, z czego większość w ramach projektów build-to-suit (BTS) realizowanych na specjalne zamówienie Klientów. Trudny dla branży rok 2009, był dla dewelopera kamieniem milowym w jego rozwoju. Pomimo spowolnienia gospodarczego Panattoni zwiększył swoje udziały rynkowe do 44,5%, będąc niekwestionowanym liderem nowych transakcji. Deweloper obecny na rynku od zaledwie 4 lat i związany z najemcami pierwszymi umowami najmu, swój doskonały wynik opiera wyłącznie na nowych kontraktach, których zdobycie w trudnych czasach jest podwójnym sukcesem. Ponadto Panattoni stał się liderem segmentu BTS podpisując umowy z największymi inwestorami z branży FMCG i farmaceutycznej. Otrzymał również dwie prestiżowe nagrody w konkursie CIJ Awards, w którym doceniono sztandarową inwestycję dewelopera: Panattoni Park Mysłowice oraz zarządzanie Firmą. Największe umowyTak jak w poprzednich latach do Panattoni należały rekordowe umowy branżowe. W zeszłym roku największe podpisane kontrakty dotyczyły realizacji budynków na indywidualne zlecenie Klientów z branży farmaceutycznej i spożywczej. Firma Torfarm SA, lider dystrybucji farmaceutycznej, zaopatrujący apteki w całej Polsce, podpisała z Panattoni Europe (...) ŹRÓDŁO:https://easylogistyka.com/ind

Panattoni rośnie w siłę

Panattoni rośnie w siłę

W 2009 r. Panattoni Europe wynajął ponad 250 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej, z czego większość w ramach projektów build-to-suit, realizowanych na specjalne zamówienie klientów. (...) ŹRÓDŁO: http://nieruchomosci.pb.pl/2029000,35311,panattoni-rosnie-w-sile?ref=s

Pat na rynku magazynów

Pat na rynku magazynów

Przyrost podaży powierzchni magazynowej w ub.r. wyhamował. Deweloperzy nie tylko zaprzestali spekulacyjnej budowy hal magazynowych, ale też zrezygnowali z powiększania swoich banków ziemi. „Już w połowie br. może zabraknąć atrakcyjnej powierzchni na wynajem”. Na skutek wycofania się inwestorów z realizacji projektów spekulacyjnych na rynek weszło jedynie ok. 857.000 m2 nowej powierzchni magazynowej, czyli o blisko połowę mniej niż w 2008 r. Całkowite zasoby magazynów w Polsce wyniosły nieco ponad 6 mln m2 Deweloperzy w minionym roku nie tylko zaprzestali spekulacyjnej budowy hal magazynowych, ale także zrezygnowali z powiększania swoich banków ziemi. Nawet spadające ceny gruntów przemysłowych nie zachęciły inwestorów do wznowienia zakupów. Zachowawcze podejście deweloperów do rozszerzania swojej oferty wynikało ze znacznego spadku aktywności najemców oraz z trudności w dostępie do kapitału. Warunkiem koniecznym do rozpoczynania nowych inwestycji było w 2009 roku zabezpieczenie części powierzchni umowami najmu (pre-lease) jeszcze na etapie planowania projektów. Popyt w 2009 r. zmniejszył się dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku i wyniósł 765.000 m2 (wliczając w to renegocjacje i przedłużanie istniejących kontraktów). Nowe umowy najmu podpisano na jedynie 539.000 m2 powierzchni (w roku 2008 aż 1.540.000 m2). (...) ŻRÓDŁO: http://nieruchomosci.pb.pl/2028860,23888,pat-na

Magazyny w kryzysie

Magazyny w kryzysie

Deweloperzy zrezygnowali z wielu inwestycji i często budują magazyny tylko na konkretne zamówienia firm.Kryzys na rynku nieruchomości nie ominął magazynów. Mimo że w pierwszej połowie 2009 r. oddano do użytku sporo obiektów, w dużej mierze były to projekty rozpoczęte na długo przed globalnymi problemami. W tym roku deweloperzy zrezygnowali z większości planowanych inwestycji i budują głównie na zamówienie konkretnych najemców (projekty typu build to suit — BTS).(...) ŹRÓDŁO: http://nieruchomosci.pb.pl/2015189,35772,magazyny-w-kryzysie?ref=s

W kryzysie Polska bardzo atrakcyjna

W kryzysie Polska bardzo atrakcyjna

Inwestycje zagraniczne zwalniają. Jednak Polska wciąż jest atrakcyjnym krajem do pomnażania kapitału.W 2008 r. w wyniku inwestycji zagranicznych do Polski napłynęło 12,2 mld EUR. To o 4,4 mld EUR mniej niż w rekordowym roku 2007. Winien oczywiście kryzys, który skutecznie zmniejszył chęć do podejmowania nowych inwestycji. Mimo to udało się zrealizować 56 projektów inwestycyjnych, które dały ponad 15 tys. miejsc pracy. Paradoksalnie, Polska — jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne — może na kryzysie skorzystać. Zainteresowanie naszym krajem wśród inwestorów nie słabnie, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy, które poszukują możliwości obniżenia kosztów działalności. (...) ŹRÓDŁO: http://nieruchomosci.pb.pl/2012341,91348,w-kryzysie-polska-bardzo-atrakcyjna?ref=s

    Strona 1 na 2

    12
Wszyscy Ci z Państwa, któych interesują Publikacje w regionie znajdą tutaj obszerne, wyczerpujące oferty z tego regionu jak i z samego miasta wojewódzkiego. Po wpisaniu interesującej Państwa frazy otwiera się strona, na której znajdą Państwo magazyny i powierzchnie magazynowe w znakomicie skomunikowanej lokalizacji oraz o strategicznym położeniu, często położone w samym centrum miasta. Są tutaj ogłoszenia oferujące nowoczesne parki logistyczne z doskonałym dostępem do transportu miejskiego, autostrady czy siły roboczej, przystosowane do celów produkcyjnych czy też niewielkie parki magazynowo – biurowe o dogodnym umiejscowieniu. Otwierając tę stronę mogą Państwo przejrzeć oferty typowych miejsc magazynowych regionu , jak i centrów dystrybucyjnych czy też miejsc pod działalność gospodarczą oraz miejsc z elastyczną możliwością kształtowania powierzchni magazynowej czy biurowej w tej okolicy. Wszystkie ogłoszenia na stronie mają dogodny dla Państwa opis lokalizacji, zalet obiektu, powierzchni do wynajęcia i powiązanych wpisów oraz bezpośredni kontakt z numerami telefonów. Tutaj znajdziecie Państwo odpowiadającą Państwa oczekiwaniom Publikacje .