Górny Śląsk jest drugim po Warszawie największym rynkiem magazynowym w Polsce, z istniejącą powierzchnią 1,45 mln mkw. Pierwsza połowa 2013 roku była bardzo udana dla regionu Górnego Śląska, wynajęto ponad 140 000 mkw.

Warto wspomnieć o projekcie BTS o powierzchni 26.000 mkw. dla firmy ILS należącej do Inter Cars w ramach parku w Sosnowcu czy wynajmie 12.000 mkw. dla firmy Auto Partner w MLP Bieruń.

Współczynnik pustostanów był na poziomie 5,9%. Jednak ostatni kwartał pokazał, że niska podaż nie utrzymała się w perspektywie długoterminowej i z miesiąca na miesiąc systematycznie wzrasta. Wzrost poziomu pustostanów jest w dużej mierze wynikiem relokacji do własnych obiektów dużych operatorów logistycznych takich jak: Raben, FM Logistics lub zmiany regionu operacyjnego, przykład ID Logistics. W rezultacie w najważniejszych zagłębiach magazynowych tj. Chorzowie, Mysłowicach, Będzinie i Sosnowcu dostępnych będzie łącznie ponad 120 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Możemy spodziewać się, że stawki czynszów nieco spadną, przynajmniej o 0,2 – 0,3 euro na mkw. Obecnie średnia efektywna stawka czynszu na Górnym Śląsku kształtuje się w przedziale 2,5 – 3,2 euro za mkw. Jest to sytuacja korzystna dla najemców, którzy będą poszukiwać nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie.

 Wzrost popytu w  regionie Piotrkowa Trybunalskiego

Warto odnotować pozytywne zmiany w parkach magazynowych w regionie Piotrkowa Trybunalskiego. Lokalizacja, która rozwijała się w czasach prosperity, z powodu spowolnienia gospodarczego i zmiany w układzie dróg w regionie (oddanie do użytku węzła Stryków) w ostatnich latach traciła na atrakcyjności. Wskaźnik pustostanów sięgał nawet 30%. Popyt z Piotrkowa Trybunalskiego przejęły projekty zlokalizowane przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2, na terenie gminy Stryków.

Mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją, jaka miała miejsce w regionie Warszawy, gdzie w wyniku otwarcia autostrady A2 popyt z Błonia (zlokalizowanego przy drodze krajowe nr 2), „odpłynął” do Pruszkowa. W efekcie wysokich pustostanów w parkach magazynowych w Błoniu stawki czynszu spadły, co ponownie przyciągnęło wybraną grupę klientów. Najlepszym tego potwierdzeniem była 1 połowa br. gdzie w regionie Warszawy zostało wynajętych ponad 260 000 mkw. z czego blisko 60% w Błoniu.

Podobnie w ostatnich miesiącach kształtuje się sytuacja w Piotrkowie Trybunalskim. Ostatni kwartał był bardzo udany, podpisane zostały nowe umowy na ponad 25 000 mkw. Lokalizacja powraca do łask ze względu na bardzo atrakcyjne stawki czynszów. Za mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie trzeba zapłacić efektywnie nie więcej niż 1,9 -1,95 euro za mkw. Jest to mniej o 0,5 – 0,7 euro w porównaniu z cenami w parkach magazynowych w Strykowie, a nawet 1 euro w przypadku obiektów w Łodzi.