Badania pokazują, że co czwartego Polaka dopada wypalenie zawodowe. Większość firm chcąc uniknąć tego zjawiska w swoich organizacjach, od samego początku powinna stwarzać dogodne i przyjazne otoczenie pracy, w którym pracownicy czują się dobrze. Jednym z elementów, na który kładziony jest nacisk jest aranżacja biura.

Jak przestrzeń biurowa może być wsparciem w walce z wypaleniem zawodowym?

Życie w ciągłym pośpiechu, stresie i natłoku służbowych obowiązków to codzienność większości pracowników. Przewlekły stres i napięcie prowadzą do pogarszającego się samopoczucia pracownika. W konsekwencji stres wpływa na obniżenie efektywności jego pracy, wzrost absencji czy choroby natury psychicznej.

Badania wskazują, że takie czynniki jak hałas, niewłaściwe oświetlenie czy brak dbałości o ergonomiczne miejsce pracy bardzo negatywnie wpływają na nastroje i zdrowie pracowników. Niedobory światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym dotykają 72,9%* badanych pracowników biurowych. Pawie 67% z nich deklaruje, że brak odpowiedniego oświetlenia objawia się u nich spadkiem energii i pogorszeniem nastroju.

O czym warto pamiętać przy projektowaniu biura?

Dlatego bardzo ważna jest dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa, która powinna być zaplanowana ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pracowników i ich zdrowia. Stąd wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom w biurze możliwość relaksu w pomieszczeniach specjalnie do tego dedykowanych. Są nimi np. chillout roomy. W przestrzeni biurowej sprawdzają są strefy pracy w ciszy dedykowane pracy indywidualnej wymagającej skupienia. Także wygodne i nowoczesne pomieszczenia socjalne czy dobrze doświetlone światłem dziennym powierzchnie typu open space oraz sale konferencyjne.

Więcej o projektowaniu biura możesz przeczytać w przewodniku dla najemcy opracowanym przez AXI IMMO – Projekt biuro.

*źródło: Raport HealthDesk