Z rodzajem świadczonych usług i grupą obsługiwanych klientów, wiąże się zatem konieczność dostosowania przestrzeni kancelarii do profilu działalności firmy. Inaczej rzecz ujmując, niezwykle istotne znaczenie ma urządzenie i lokalizacja biura prawników. W jaki sposób powinno ono wyglądać? Gdzie należy je zlokalizować?

Lokalizacja kluczem do sukcesu

Pierwszym i podstawowym elementem, branym pod uwagę w kontekście wyboru miejsca na prowadzenie kancelarii, jest lokalizacja lokalu. Niewątpliwie kluczem do sukcesu jest prestiżowe położenie.

Najwięcej znanych i cenionych biur, oferujących usługi prawne, znajduje się w centrum miast, często blisko siedzib głównych sądów. Przemawiają za tym nie tylko względy marketingowe, ale również praktyczne. Adwokat lub radca prawny, nie traci bowiem czasu na przemieszczanie się, czasem kilka razy w ciągu dnia, na drugi koniec miasta. Od kilku lat istnieje co prawda tendencja do przenoszenia poszczególnych wydziałów lub całych placówek poza ścisłe centrum, ale z uwagi na niekorzystne połączenia komunikacyjne, kancelarie nie chcą się skusić na takie umiejscowienie.

Ważna jest również wysokość, co również wpływa na prestiż kancelarii. Duże podmioty wybierają siedziby na wysokości powyżej 20. piętra w biurowych wieżach.

Odnowiona kamienica czy nowy biurowiec?

Należałoby się również zastanowić nad wyborem rodzaju samego budynku. Czy to ma znaczenie? W tym zakresie istnieje swoisty podział na małe i duże podmioty. Małe kancelarie wybierają raczej odrestaurowane kamienice, które podkreślą dostojność, elegancję, a przede wszystkim zwracają uwagę klientów na tradycję świadczenia usług prawniczych i ogromne doświadczenie. Z drugiej strony są duże kancelarie, które z reguły zatrudniają kilkadziesiąt osób, mają już stałych i zaufanych klientów, a ich celem jest uzyskanie funkcjonalnej przestrzeni, która pomieści tak dużą grupę.

Nowoczesny design czy klasyka w starym stylu?

Z marketingowego punktu widzenia istotna jest również aranżacja wnętrza kancelarii. Jeszcze kilka lat temu dominowały kancelarie urządzone w starym stylu – bogate zdobienia, antyki, dużo drewna, stare książki. W którymś momencie jednak zaczęto stawiać również na bardzo nowoczesne przestrzenie – futurystyczny design, duże zdjęcia i ceniona na rynku grafika, nowe technologie.

Jeden element pozostaje stały przy aranżacji przestrzeni prawniczych to jakość materiałów, nadal używa się do wykończenia recepcji, gabinetów zarządu i sal konferencyjnych kamienia, szlachetnego drewna. W cenie pozostaje sztuka, eksponowane w reprezentacyjnych częściach biura. Trudno powiedzieć, która wersja dominuje obecnie na rynku usług prawniczych. Coraz częściej jednak ściana staje się przestrzenią, która komunikuje wartości firmy. Dobrym pomysłem są grafiki kojarzące się ze sprawiedliwością, precyzją lub klarownością. Często wykorzystywanym sposobem urządzenia są wydruki na płótnie, grafiki czy plakaty oprawione w drewnianej ramie.

Kolorystyka również ma znaczenie – w nowoczesnym biurze królują stonowane szarości i błękit, a w klasycznym szarości i beże. Jednak początek urządzania zaczyna się od wyboru mebli; jeśli przestrzeń jest duża i biuro ma być bardziej klasyczne – warto zdecydować się na solidne biurko i wygodne tapicerowane fotele. Metalowe krzesła i fotele i przeszklone biurko bardziej pasują do mniejszych powierzchni. Biuro ma być nie tylko profesjonalne, ale i przyjazne – dobrym pomysłem są kwiaty i dekoracje.

Ważna praca w skupieniu

Elementem wspólnym dla wszystkich typów i wielkości kancelarii jest natomiast funkcjonalność. Prawnicy preferują układ gabinetowy, zapewniający każdemu specjaliście odrębną przestrzeń, sprzyjającą skupieniu. Jednak w przypadku dużych podmiotów dominują rozwiązania mieszane, gdzie część gabinetowa połączona jest z open space.

Do tego niezbędnym pomieszczeniem jest odrębna sala/pokój, gdzie będzie można komfortowo odbywać spotkania z klientami, nie dezorganizując jednocześnie pracy całej kancelarii. Duża liczba sal konferencyjnych to stały element w biurach kancelarii prawnych. Istotnym elementem jest także wydzielona przestrzeń powitalna, w której warto umieścić automat na kawę lub chociaż dzbanek wody i szklanki.

Biuro wizytówką

Wybór odpowiedniej lokalizacji na biuro, a także samego budynku i jego urządzenia, może mieć istotny wpływ na powodzenie kancelarii. Znaczenie mają zarówno kolory, meble czy grafiki, jak i sam układ pomieszczeń oraz ich wielkość.

W profesjonalnej kancelarii nie tylko pracownik powinien czuć się komfortowo, ale także osoba która do niej przychodzi w konkretnej sprawie. Mówi się, że biuro jest wizytówką i pierwszym krokiem do zdobycia zaufania klienta, należy pamiętać więc o odpowiednim architektonicznym stylu budynku, jak i zaprojektowaniu wnętrza, które świadczyło będzie o wysokim poziomie oferowanych usług.