W I połowie 2017 roku oddano użytkowania 131 tys. mkw., a kolejne 754 tys. mkw. znajduje się aktualnie w budowie. Dodatkowo, około 1 mln powierzchni biurowej w stolicy ma ważne pozwolenie na budowę i czeka na rozpoczęcie realizacji.
Sytuacja ta stwarza duże możliwości dla najemców, którzy mogą korzystać nie tylko różnorodnej oferty rynkowej, ale także zachęty dla najemców, którymi deweloperzy starają się pozyskać klientów do wyboru danego projektu.

Finansowe zachęty dla najemców powierzchni biurowych

Do grupy zachęt finansowych dla najemców stosowanych przez deweloperów czy właścicieli budynków należą takie, które mają bezpośredni bądź pośredni wpływ na rezultat finansowy danej transakcji.

Deweloperzy prześcigają w pomysłach, jak przyciągnąć najemców zarówno za pomocą różnych zachęt mających przełożenie na ostateczne warunki finansowe transakcji, jak i cechami, które mają odróżnić ich inwestycję od wielu innych istniejących lub budujących się obiektów. – zwraca uwagę Martin Lipiński, Director – Head of Office Agency and Tenant Representation z AXI IMMO.

Jak wymienia Martin Lipiński, do klasycznych zachęt finansowych stosowanych oferowanym najemcom przez właścicieli budynków biurowych należą:

  • wakacje czynszowe,
  • darmowe miejsca parkingowe,
  • kontrybucja w kosztach aranżacji biura
  • czy jednorazowe premie pieniężne z przeznaczeniem na przeprowadzkę.

Pozafinansowe zachęty dla najemców powierzchni biurowych

Interesującym, pozafinansowym trendem na rynku biurowym jest wzrastająca popularność obiektów typu mixed-use, czyli takich które obok powierzchni biurowych oferują inne funkcje użytkowe np. usługowe, kulturalne czy handlowe.

Takie budynki są atrakcyjne z punktu widzenia najemców, głownie ze względu na oszczędność czasu jaką oferują pracownikom. Jeśli firma decyduje się na inwestycję z rozbudowaną częścią handlowo – usługową z np. pralnią, oddziałem banku, przychodnią czy sklepem spożywczym, jej pracownicy mogą w kilka minut załatwić ważne dla siebie sprawy, co znacznie ułatwia organizację życia codziennego. – komentuje Martin Lipiński.

Również oferta gastronomiczna jest atrakcyjna z punktu widzenia najemców – umawiając spotkania biznesowe w lokalnej restauracji można zaoszczędzić czas potrzebny na dojazdy. Wybierając obiekt typu mixed-use firma może zatem zwiększyć efektywność swoich pracowników.

Zobacz także, jakie pakiety i zachęty oferują deweloperzy najemcom powierzchni biurowych w poradniku dla najemcy „Projekt biuro” wydanym przez AXI IMMO.