Jakie wymagania względem powierzchni biurowej ma branża kreatywna?
Branża kreatywna to jeden z bardziej wymagających najemców powierzchni biurowej. Agencje reklamowe, domy mediowe, projektanci gier itd. muszą wiedzieć, jak inspirować do pracy twórczej w biurze.

Branża kreatywna to jeden z bardziej wymagających typów najemców powierzchni biurowej. Agencje reklamowe typu full-service, domy mediowe i kreatywne przywiązują dużą uwagę do miejsca pracy. Biuro firmy kreatywnej musi inspirować to pracy twórczej i zapewniać dobrą komunikację pomiędzy zespołami projektowymi. Jak to osiągnąć? Na jakie elementy specyfiki branży warto zwrócić uwagę, aby odpowiednio dopasować przestrzeń i rozwiązania do potrzeb bardzo wymagającej grupy docelowej?
Cechy charakterystyczne biura dla branży kreatywnej
Firmom związanym z szeroko rozumianym światem reklamy, marketingu i technologii mediów przy wynajmie nowej powierzchni biurowej zależy na oryginalnym, wyjątkowym i innowacyjnym projekcie aranżacji przestrzeni pracy. O wartości i sukcesie firmy, która jest typem “branża kreatywna”, decyduje właśnie innowacyjność w podejściu do projektów połączona z mierzalnością efektów. Dziś w globalnej wiosce cel firmy i cel indywidualny to “wyróżnić się z tłumu”, pokazać swoje „wyjątkowe Ja”, które w przypadku agencji reklamowych wyrażają się również poprzez przestrzeń biurową.
Dlatego w odróżnianiu od innych branż, firmy kreatywne przykładają bardzo dużą wagę do projektu aranżacji przestrzeni biurowej. Każdy projekt musi być wyjątkowy, nie wykorzystuje standardowych rozwiązań, zawsze ma go cechować nietuzinkowe podejście, które wywoła efekt „wow”.
Tryb pracy polegający na pracy projektowej w różnie skonfigurowanych zespołach wymaga, większej niż standardowa, przestrzeni do pracy wspólnej. W przypadku firm kreatywnych na jednego pracownika przypada kilkanaście metrów kwadratowych, gdy średnia rynkowa wynosi ok. 9 mkw.
Firmy z branży kreatywnej nie zawsze wybierają biura w centralnych lokalizacjach, ale często decydują się na na miejsca z dobrym dostępem do komunikacji publicznej. Poszukują obiektów, które oferują atrakcyjne czynsze, za to większy budżet przeznaczają na wyposażenie i aranżację biur. W przypadku dużych agencji typu full service poza elementami designerskimi, wysokokosztowe elementy przygotowania biura to wydzielone studia dźwiękowe i filmowe.
Branża kreatywna ma swoje wymagania
Co wyróżnia biuro, tworzone dla branży kreatywnej?
- Przede wszystkim przestrzeń pobudzająca twórcze myślenie. Najnowsze trendy nakazują projektowanie pomieszczeń lekkich, zawierających naturalne kolory (przede wszystkim odcienie zieleni).
- W cenie jest również duża ilość naturalnego światła oraz otwarty plan, rozumiany jako duża powierzchnia, przy zachowaniu intymności dla każdego pracownika, ale nie w formie popularnego w latach 90. „boxu”.
- Bardzo często na ścianach zobaczyć można fototapety, które przedstawiają najczęściej lasy, plaże, łąki, a także inne pejzaże, które mają na celu zrelaksowanie i uspokojenie pracownika.
- Ważne jest również odpowiednie wygłuszenie przestrzeni. Stosuje się do tego takie elementy jak: wygłuszenie samych biurek, wykładzina dywanowa, niewielkie ścianki akustyczne, ponadstandardowo izolowane ścianki konferencyjne.
- W biurach agencji reklamowych nie brakuje również strefy rozrywki, wyposażonej w konsole do gier, „piłkarzyki” czy hamaki.
- Kluczowym pomieszczeniem w nowocześnie projektowanej przestrzeni biurowej dla branży kreatywnej jest kuchnia, która stanowi miejsce nie tylko posiłków, ale też nieformalnych spotkań.
Więcej o tym, jak dobrze urządzić biuro i dlaczego warto w nie inwestować, pisaliśmy tutaj.
Jak to robią w Google?
Za właściciela najbardziej kreatywnych biur, które zostały zaprojektowane z uwzględnieniem zasad ergonomii i z nastawieniem na maksymalizację efektywności pracowników, uchodzi od lat firma Google. Tam w przerwie można pograć w piłkarzyki, golfa, pójść na siłownię, poleżeć na hamaku albo zagrać w którąś w najnowszych gier komputerowych, korzystając z najwyższej jakości gamingowego oprogramowania. A do tego wszystko odbywa się w otwartej przestrzeni, wypełnionej designerskimi meblami, akcesoriami i najnowocześniejszym sprzętem.
Ostatnie artykuły
25 maja 2025
UrbanBox Park Komorniki – nowoczesne małe magazyny dla firm rozwijających się
Kompleks magazynowy UrbanBox Park Komorniki z modułami od 167 mkw. w strategicznej lokalizacji pod Poznaniem.
15 maja 2025
Najnowszy raport Rynek Magazynowy w Polsce w I kwartale 2025 – publikacja AXI IMMO
AXI IMMO prezentuje raport rynkowy dotyczący nowoczesnych powierzchni logistycznych i produkcyjnych w Polsce na podstawie danych z pierwszego kwartału 2025 roku.
9 maja 2025
AXI IMMO stawia na rozwój – Danuta Dzierżak dołącza do zespołu
AXI IMMO, największa polska firma doradza na rynku nieruchomości komercyjnych wzmacnia struktury organizacyjne powołując Danutę Dzierżak na stanowisko Business Development Director.
2 maja 2025
Podwójne zwycięstwo AXI IMMO podczas CIJ Awards Poland 2024, AXI IMMO z tytułem Najlepszej Lokalnej Agencji Nieruchomoś
AXI IMMO Group zdobywa tytuły Best Local Real Estate Agency of the Year oraz Leadership of the Year dla Renaty Osieckiej