W Europie rośnie wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne, choć inwestorzy są ostrożni i najchętniej inwestują na rodzimych rynkach.

Według raportu Europen Quarterly, w ostatnim kwartale 2009 r. wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wzrosła do 20,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 26 proc. w stosunku do 16,4 mld EUR w III kw. ubiegłego roku. To przede wszystkim wynik wzmożonej aktywności inwestorów we Francji, Włoszech, Skandynawii i w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Zwiększyła się nie tylko wartość, ale także liczba zawieranych umów.

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na największych rynkach europejskich — w Wielkiej Brytanii i Niemczech — gdzie zmniejszyła się wielkość inwestycji w nieruchomości komercyjne.

Rekordowy wzrost o 145 proc. — z 1,6 mld EUR w III kw. do 3,9 mld EUR w IV kw. 2009 r. — odnotowano na rynku nieruchomości komercyjnych we Francji. Duży wzrost widoczny był także we Włoszech (432 proc.), Skandynawii (113 proc.) oraz Europie Środkowej i Wschodniej (215 proc.). Z kolei w Wielkiej Brytanii wartość inwestycji spadła o 7 proc. (do 6,4 mld funtów), a w Niemczech o 3 proc. (do 3,1 mld EUR).

Mimo że Polska radziła sobie całkiem nieźle z kryzysem, nie miało to bezpośredniego przełożenia na liczbę i wielkości inwestycji na rynku nieruchomości.